besttourbooking.com
Başkan

Değerli okuyucularımız; Çarşamba Ticaret Borasası olarak 32. hizmet yılımıza ulaşmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Borsamız kuruluşundan bu yana oluşturduğu birikimlerini ve gücünü Çarşambamız için gereğini gördüğü yatırımlara ve önceliklere aktararak sosyal, kültürel, sağlık, eğitim, ekonomik yönden yine Çarşamba’ya dönüşümünü sağlamaya yönelik projelere öncelik vermiş ve bütçe ölçüleri nispetinde de bu projeleri uygulamıştır. Bunlardan bazılarını; Çarşamba Devlet Hastanesi Diyaliz Ünitesinin ilk kurulumu ve tekerlekli sandalye alımı, Eski Samsun SSK Hastanesine oda tedrisatları, Eğitim yardımları, sosyal amaçlı yardımlar, Çarşamba Vergi Dairesi bahçe düzenlemesi, Çarşambamızda ilk üniversite alt yapısını oluşturan Çarşamba Ticaret Borsası Meslek Yüksekokulu, Samsun Çarşamba Karakaya İlköğretim Okulu, Çarşamba Belediyesi işbirliğinde yapılan Aktif Yaşam Merkezi ve Fındık Bahçelerinde Rehabilite projesi olarak sıralayabiliriz.

Karadeniz Bölgesinin önde gelen kuruluşlarından Çarşamba Ticaret Borsası olarak; şeffaf ve ilkeli yönetim anlayışımız ile özellikle ekonomik açıdan değişen Dünya’da ve Türkiye’de, tarım cenneti olan ülkemizin ekonomik ve sosyal açıdan güçlenmesini sağlamaya katkı sunan üyelerimize hizmet sağlamak adına borsacılık faaliyetleri yürüttüğümüz, genç ve dinamik kadromuz ile geleceğe dönük yenilikçi projeler ortaya koyuyor, her yıl faaliyetlerimize bir yenisini daha ekliyoruz.

 

Göreve geldiğimiz günden bu yana, kuşaklardır tarımın kalbi olan, coğrafi konumu ve kültürel değerleri ile Karadeniz bölgesinde, vizyonumuz gereği üyelerimizin üretimlerini ve iş ilişkilerini güçlendirmek adına köklü kadromuz ile ortak akıl yürüterek üye ve memnuniyet odaklı faydalı yaklaşımlar ortaya koymayı hedefledik. Bu kapsamda üyelerimizin değişen ve gelişen küresel dünya pazarına uyum sağlamaları, mevcut yapılarını korumaları, potansiyellerini artırmaları ve daha çok fayda daha az zarar ile kazanımlarını bir üst seviyeye çıkarabilmeleri adına durmaksızın çalışmalarımıza devam ettik.

 

Çarşambamız için olduğu kadar Karadeniz Bölgemizde de en önemli zirai ürün olan olan fındığımızın olmazsa olmazları başında gelen lisanslı depoculuk ve ürün tahsis borsacılığı sistemine geçilmesi konusundaki görüşlerimizi TOBB'de dile getirdik. 2004 yılında Ürün Tahsis Borsası, 2005'te de Lisanslı Depoculuk yasaları çıktı. Ama akabinde vergilendirme konusunda çıkan sorunlar nedeniyle bir gelişme sağlanamadı. Neticede tüm bu sorunların üstesinden gelindi ve şimdi dünya ülkelerinin yıllar önce geçtikleri sistemleri ülkemizde de oluşturmaya gayret ediyoruz.

Sistem, aslında Türk Tarımı için çok önemli gelişmeleri de beraberinde getirecektir. Çünkü ülkemizde hasat dönemleri çok kısadır. Yaklaşık bir buçuk ay içinde hasat dönemi bitmektedir. Bunun doğal sonucu olarak, ürün piyasaya sunulduğunda arz fazlası oluşuyor ve üretici, ürününe istediği fiyatı alamıyor. Belki, bir süre sonra bir miktar yükseliyor ama, üretici bu süreyi çeşitli nedenlerle bekleyemiyor ve ürünü düşük fiyatla elinden çıkartmak zorunda kalıyor.

Lisanlı depolar, bu noktada, üreticimizin imdadına yetişecek çok önemli argüman olacaktır. Bu depolarda ürünler, AB standartlarına göre tahlil edilecek ve bu tahlil neticesinde depolarda stoklanacak, kaliteleri korunacaktır. Üretici ise, ürünü karşılığı alacağı makbuz senedini, ihtiyaçları doğrultusunda istediği kadar ürününü satarak bedelini kullanabilecektir.

Sanayicilerimiz açısından da sistem birçok yenilik getirecektir. Sanayicilerimizin daha önce yüklenmek zorunda kaldıkları depolama sorunundan da kurtulacaklardır. İstedikleri zaman, istedikleri kalitede ürüne, Türkiye'nin neresinde olursa olsun, bilgisayar aracılığı ile ulaşabileceklerdir. Bu çok önemli bir adımdır.

Lisanslı Depoculuk-Ürün İhtisas Borsası-Vadeli İşlem Borsası bu üç olgunun gerçekleşmesi tarım ürünlerinde olduğu gibi fındık ürünümüzün geleceğini oluşturan en önemli konular olup TOBB bünyesindeki yapılan çalışmalarda da bu konunun önemini her daim ifade etmekteyiz.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde 12/12/2009 tarihinde yapılan kotasyonunda fındık olan borsaların yönetim kurulu başkanları toplantısında da lisanslı depoculuğun önemi vurgulanarak yaklaşmakta olan 2010 fındık sezonu öncesinde halihazırda Fiskobirlik ve Toprak Mahsülleri Ofisi'nin kullandıkları depolar fiziki olarak lisanlı depoculuğa uygun olup olmayacağının araştırılması görevi Karadeniz Teknik Üniversitesi bir ekip oluşturarak sonucunu bir rapor halinde TOBB'a verilmesi kararlaştırılmıştır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Tarım Komisyonu Üyesi olarak bundan sonrasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nce yapılacak çalışmalarında takipçisi olduğumuzu ifade etmek isterim.

Birlik ve beraberlik içinde daha güçlü, daha üretken bir Çarşamba ve Çarşamba Ticaret Borsası için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

 

Borsa üyelerimizin; yönetim kurulumuza ve meclisimize vermiş oldukları desteğe ve teveccühe teşekkürlerimi sunar yeni oluşan meclis ve yönetim kurulumuzun yapacağı hizmetlerin borsamıza, ve bölgemize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni eder, saygılar sunarım.


Kazım G. YILMAZ
Çarşamba Ticaret Borsası
Yönetim Kurulu Başkanı