İlan ve Duyuru
8 Mayıs 2023 Pazartesi 14:04

Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) tarafından Borsamıza iletilen E-22479905-202.01.08-1100004 sayılı ve 28.04.2023 tarihli yazıda, TMO tarafından, Mayıs ayı mısır satışları kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapanlar (beyaz et ve yumurta), yem fabrikaları ve büyükbaş (24 aydan büyük dişi) besiciliği yapanlara peşin bedel mukabili serbest olarak yapılacağı bildirilmiştir.

Toprak Mahsulleri Ofisi Mayıs Ayı Mısır Satış Esasları Belli Oldu
Yazıda; Kullanıcıların (beyaz et,  yumurta,  24 aydan  büyük  dişi  büyükbaş  hayvan  besiciliği  yapanlar  ve yem fab.)  mısır başvuruları Başmüdürlüklerimiz vasıtasıyla elden kabul edilecektir. Satış talepleri stokların bulunduğu başmüdürlüklerce alınacağı, 

Söz konusu stoklar serbest satışa açıldığından alıcıların taleplerini bir an önce stokların bulunduğu Başmüdürlüklere iletmelerinin yararlarına olacağı, Zira satışların belirtilen stoklarla sınırlı olduğu ifade edilmiştir. 


Satışa  açılan  ELÜS  mısır  stokları ise 26  Mayıs  2023  (dahil)  tarihine  kadar  hergün takas  için TÜRİB'de işlem görecektir.

ELÜS  satışlarında  ürün  tutarı  TÜRİB  üzerinden  satışların  gerçekleştiği  anda  hesapta  eksiksiz olarak mevcut olması gerektiği,  ELÜS ürün satışlarının TÜRİB'de tek seferde yapılacağı ve satış miktarının parçalanmayacağı vurgulanmıştır.

Açıklamada; "Kullanıcıların  belirlenmesi  amacıyla  satışlarımıza  başvuran  kişi/firmalar  faaliyetlerini  01  Nisan 2023'den son alınmış belgelerle  tevsik edeceklerdir (Faaliyet Belgesi, İşletme Tescil Belgesi [24 aydan büyük dişi sayısını gösteren] gibi). Satışı  yapılan mısırlar için  para  yatırma  süresi 26 Mayıs  2023  (dahil) tarihinde  sona erecektir. Son ürün teslim tarihi 02 Haziran 2023 (dahil) olarak uygulanacaktır" ifadelerine yer verilmiştir.


Satış esasları ile ilgili detaylı bilgilere www.tmo.gov.tr web adresinden ulaşılabilecektir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,