İlan ve Duyuru
30 Haziran 2022 Perşembe 15:32

Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) dan gelen kamuoyu açıklamasında, Hasat edilen ürünlerin büyük bir kısmının hâlen üretici elinde olması sebebiyle, Tarım ve Orman Bakanlığı ve TMO tarafından TMO alım fiyatlarının ton başına buğdayda 400 TL, arpada ise 200 TL artırılmasına ve Hububat Alım Primlerinin temmuz ayından itibaren ödenmesine karar verilmiş, 2022 yılı hububat alım fiyatları ise güncellenmiştir.

Tmo Hububat Alım Fiyatları Güncellendi

TMO'dan gelen açıklamada, "Ülkemizde mayıs ayı ortasında lokal olarak başlayan hububat hasadı bugün itibarıyla yaklaşık %20’ler seviyesindedir.

Hasat, yağış rejimindeki kaymalar sebebiyle birçok bölgemizde normaline göre yaklaşık 2-3 hafta ötelenmiştir.

Hasat edilen ürünlerin büyük bir kısmının hâlen üretici elinde olduğu ve ticarete konu edilmediği gözlenmektedir.

Bakanlığımız ve Toprak Mahsulleri Ofisimiz tarafından iç ve dış piyasa gelişmeleri yakından takip edilmekte olup TMO alım fiyatlarının ton başına buğdayda 400 TL, arpada ise 200 TL artırılmasına ve “Hububat Alım Primlerinin” temmuz ayından itibaren ödenmesine karar verilmiştir.

Bu kapsamda haziran ayında TMO’ya ürün teslim eden üreticilerimizin primleri temmuzda, temmuz ve ağustos aylarında ürün teslim eden üreticilerimizin prim ödemeleri ise takip eden ay içinde ödenecektir.

Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından buğday için 1.000 TL/Ton, arpa için 500 TL/Ton olarak ödenecek “Hububat Alım Priminden” üreticilerimizin yararlanmaları için ürünlerini en geç 1 Eylül 2022 tarihine kadar TMO’ya satmış olmaları gerekmektedir.

TMO’ya bugüne kadar ürün teslim etmiş olan tüm üreticilerimiz, artırılan yeni alım fiyatlarından faydalanacak; geriye dönük fiyat farkı ödemeleri ise temmuz ayında üreticilerimizin banka hesaplarına aktarılacaktır.

Üreticilerimizin emeklerinin karşılığını vermek için Bakanlık olarak elimizden gelen gayreti gösteriyor, bu vesileyle tüm üreticilerimize bereketli bir hasat sezonu diliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerine yer verilmiştir.2022 DÖNEMİ GÜNCELLENEN TMO ALIM FİYATLARI

CİNSİ TMOALIM FİYATI (TL / TON) 
HUBUBAT ALIM PRİMİ (TL /TON)
Makarnalık Buğday (2. Grup) 6.900 1.000
Sert Ekmeklik Buğday (2.Grup) 6.450 1.000
Arpa (2. Grup) 5.700 500


Detaylı Bilgi İçin;

https://www.tmo.gov.tr/kurum-haber/503/toprak-mahsulleri-ofisi-hububat-alim-fiyatlari-guncellenmistir