besttourbooking.com
İlan ve Duyuru
30 Nisan 2021 Cuma 15:10

TAM KAPANMA SÜRECİNDE muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri tarafından düzenlenmiş olan mevcut belgeleriniz; 2 MAYIS PAZAR GÜNÜ SAAR 24:00e KADAR GEÇERLİLİĞİNİ KORUYACAKTIR. Çalışma İzni Belgesinin E-Devlet üzerinden alınabilmesi için başvurular E-Devlet sisteminde açınmış bulunmaktadır. Sistemde yaşanan yoğunluk nedeniyle erişim güçlüğü yaşayan vatandaşların ekteki formu manuel olarak doldurup çalışan ve iş yeri/firma yetkilisi tarafından imzalanarak görev belgesi kullanılabilmektedir.

İçişleri Bakanlığı tarafından 29.04.2021 tarihinde yayımlanan Genelgede üretim, imalat, tedarik ve lojistik sektörleri başta olmak üzere bakanlıkça yayımlanan önceki Genelgeler ile muafiyet tanınan işyerlerinde çalışan görevliler için bu işyerlerinin yetkililerince oluşturulan tüm belgelerin geçerliliğinin 2 Mayıs 2021 Pazar günü saat 24.00'de sona ereceği bildirilmiştir.

29 Nisan 2021 Perşembe gününden itibaren muafiyetler kapsamında bulunan işyeri/fabrika/imalathane gibi yerlerde çalışan kişilerin, e­-devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e­-başvuru sistemi üzerinden Görev belgesi başvurusunda bulunması gerekmektedir.

E­-başvuru sisteminden görev belgesi talebinde bulunulması sonrasında başvurucunun sosyal güvenlik numarasına göre halen çalışmakta olduğu işyeri sicil numarası belirlenecek ve işyerinin faaliyet alanına göre tespit olunan NACE kodunun muafiyet kapsamında kalıp kalmadığı kontrol edilecektir.

Nace koduna göre muafiyet kapsamında bulunan üyelerimizin aşağıdaki bağlantıyı kullanarak görev belgesi alım işlemlerini e-devlet üzerinden uygulamaları gerekmektedir. Sistemin yoğunluk nedeniyle çalışmaması durumunda haberimiz ekinde yer alan belge formatını kullanarak geçici görev belgesi oluşturulabilmektedir. Manuel olarak oluşturulan görev belgelerinin geçerlilik süresi 2 Mayıs 2021 tarihinde sona erecek olup, bu tarihten itibaren görev belgelerinin e-başvuru sistemi üzerinden oluşturulması gerekecektir.

Nace koduna göre sorgulama yapan, İçişleri Bakanlığı'nın e-başvuru sayfasına ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız.

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru

ilgili sayfa açıldıktan sonra;
1-Başvuru türü çalışma muafiyet izin işlemleri
2-Alt başvuru çalışma muafiyet izin belgesi verilmesi
3-Devam et
4-Standart başvuru metni : ilgili genelge kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan iş yerime gitmek üzere aşağıda belirttiğim gün ve saat aralığında izinli sayılmak istiyorum.
5-Dosya yükle ekranından, bilgisayardan, telefondan fotoğrafını çektiğiniz, vergi levhası, faaliyet belgesi veya işyeri tarafından verilen izin belgesini yükleyebilirsiniz.
6-Şu an bulunduğunuz adres (ikamet adresiniz+il+ilçe)
7-Başvuru onayı kısmına büyük harf ile EVET yazılır ve başvur butonuna tıklanır.

Başvuru tamamlandığında izin belgesini pdf formatında indirerek yazdırabilir ya da telefona kaydederek gösterebilirsiniz.

Personel için de e-devlet üzerinden giriş yapılarak, e-başvuru üzerinden izin alınması gerekmektedir. Sistem yoğunluğundan dolayı giriş yapılamadığı durumlarda e-devlet üzerinden sosyal güvenlik kayıt sorgulama kısmından alınacak belge ya da aşağıdaki bu duyurunun dosyaları kısmında yer alan görev belgesi ile 02.05.2021 tarihine kadar yasaklardan muaf olunacaktır. ( Sadece SGK'lı çalışan). Alınan belgeleri işveren olarak imzalamanız gerekmektedir,

https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kayit-belgesi-sorgulama