Haberler
6 Mart 2015 Cuma 18:28

Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz, fındıktaki fiyat artışının sebeplerini açıkladı.

YILMAZ Fındık Fiyatındaki Artışın Nedenini Açıkladı
Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz, fındıktaki fiyat artışının, eldeki fındığın özellikle markalı ürünler üreten büyük firmaların ihtiyacını karşılayamayacağı düşüncesi ve uluslararası firmaların fındığa olan talebi sebebiyle yükseldiğini söyledi.

Fındıktaki rekor fiyat artışını değerlendiren Kazım Yılmaz, “Dünya üretiminin yüzde 75’ni üreten Türkiye’deki yaşanan doğal afet fındık fiyatlarının rekor düzeye ulaşmasını sağladı” dedi.  Bu fiyat artışındaki en büyük etkenin dünyanın en büyük çikolata firmalarının ürettiği markalı ürünler için ihtiyacı olan fındığı bu sene için tedarik edememe korkusu olduğunu da altını çizen Yılmaz: ”Markalı ürünler üreten büyük çikolata sanayileri ürünlerinde kullanmak zorunda oldukları fındığı rekolte düşüşünden dolayı tedarik edemeyecekleri ve üretimlerinde sıkıntı yaşayacak korkusu sebebiyle tabiri caizse ‘ne bulursa almak zorunda’ kaldıkları için fiyatlar rekor düzeye ulaşmıştır ”dedi.

Rekoltenin tahminlerden düşük çıkması da fiyatlar üstünde büyük baskı oluşturabilir” diyen Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz açıklamalarını şöyle sürdürdü: ”Fındık rekoltesinin nasıl ihtiyaçtan fazla olduğu senelerde fiyatların keskin düşüşler ekonominin arz/talep dengesi kuralına bağlanıyorsa, bu seneki gibi rekor düşük rekolte olduğu yıllardaki fiyatlardaki bu artış kesinlikle arz ve talep dengesinin bir sonucu olarak görülmelidir. 2015 yılına devir stok beklemediğimiz için fındık fiyatların da yüksek seyrini devam ettirme olasılığı yüksektir. Türkiye artık 700 bin ton rekolte olsa bile tüm fındığını satma olanağına sahiptir. Fiyatlardaki dalgalanmaların kişilerle ilgisi yoktur. Fındık artık serbest piyasa koşullarında arz/talep dengesin de değerini bulmaktadır”.
YILMAZ Fındık Fiyatındaki Artışın Nedenini Açıkladı