Haberler
26 Nisan 2022 Salı 13:01

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genişletilmiş Ticaret Borsaları Konseyi toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlunun başkanlığında, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçinin katılımıyla gerçekleştirildi.

TOBB Genişletilmiş Ticaret Borsaları Konseyi Toplandı

Toplantıda, Çarşamba Ticaret Borsası (ÇTB) Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Yılmaz, fındık sektöründe yaşanan sıkıntıları Hisarcıklıoğlu ve Kirişçi’ye ileterek, olası çözüm önerilerini paylaştı.


Boşta Kalan Tarım Arazilerimiz Değerlendirilmeli

Başkan Yılmaz, Çarşamba’nın Türkiye’nin ekonomisinde önemli bir tarım alanına sahip olduğunu dile getirirken, Çarşamba’da üretilen Fındığın, Türkiye ve yerli üretici adına büyük bir gelir kaynağı olduğunu ifade etti. Yılmaz, Türkiye’de boş kalarak ekilmeyen tarım arazilerine ilişkin çözüm önerilerini, arazilerin üretime açılabilmesi için kiralama, el koyma, tahsis etme gibi yaptırımlar konusunda mevzuat hazırlanması olarak Hisarcıklıoğlu ve Kirişçi’ye iletti.

Çiftçilere Destek Artırılmalı

Yılmaz, verilen tarımsal desteklerin üretim yapan çiftçilere sağlanması hususunda “Tarım alanında ilerlemek adına, üretimini yeni metodlara uygun şekilde her yıl artıran çiftçiye daha çok destek verilerek teşvik edilmelidir” dedi.


Organik Fındık Üretiminde Suistimal

Başkan Yılmaz, Covid -19 pandemisiyle daha önemli bir hal alan tarım sektörünün değişmekte olduğundan bahsederken, organik tarım kavramının tarımın popüler konuları arasında olduğunu ifade etti. Yılmaz, “Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız Organik Tarım kapsamında üreticilerimizi desteklemektedir. Fakat Organik Tarım ürününün uygulanmakta olduğu bahçelerde, sertifika kuruluşlarının veya denetimçi kuruluşların suistimali söz konusudur. Prosedürlere uygun olmayan ürünlerin pazara sunularak piyasa fiyatlarından yüksek fiyatlara satılması ticari hayatta haksız rekabet yaratmaktadır” dedi.

Yılmaz, organik fındık sürecinde denetimci rolüne sahip firmaların ve sertikasyon sağlayan kurumların da denetlenmesi gerektiğini ve üretilen fındığın organik olup olmadığının tespit edilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Konsey Toplantısının ardından Yılmaz, sorun ve taleplere ilişkin olası çözüm önerilerinin ne olacağı ve nasıl uygulanacağı hususunda istişarelerde bulundu.TOBB Genişletilmiş Ticaret Borsaları Konseyi ToplandıTOBB Genişletilmiş Ticaret Borsaları Konseyi Toplandı