Haberler
29 Nisan 2020 Çarşamba 16:49

TMO tarafından yapılacak açıklamaya göre Mart ayında başlayan satışlara Mayıs ayında da devam edilecek.

TMO Fındık Satışlarına Mayıs Ayında da Devam Ediyor

TMO Tarafından Yapılan Açıklama:

Kurumumuz faaliyet alanında olan ürünlerin piyasaları yakından izlenmekte olup stoklarımızdaki kabuklu fındıkların değerlendirilmesi ve fındık ihracatımızın desteklenmesi amacıyla Mart ayında başlayan satışlara Mayıs ayında da devam edilecektir.

Bu kapsamda 17.500 Kg Levant kalite ve 2.500 Kg Giresun kalite kabuklu fındık olmak üzere toplam 20 bin TON satışa açılmıştır.

İç ve dış piyasalardaki gelişmeler değerlendirilerek Levant ve Giresun Kalite fındıkların satış fiyatı 24 TL/kg olarak belirlenmiştir.

Satışlar %50 sağlam iç üzerinden yapılmakta olup satışlarda her çuvaldan numune alınarak randıman tayini yapılmaktadır. Alınan numunelerden üç ayrı analiz yapılarak, bu analizlerin ortalaması esas alınıp fındık satış fiyatı belirlenmektedir.

Mayıs ayı satışları sadece Fındık İhracatçısı ve Sanayicilerine açıktır. Firmalar cari Fındık Kırım kapasite raporu ve Talep edilen miktara karşılık gelen Ürün bedelinin %25 inin peşin yatırıldığına dair dekontla birlikte talep ettikleri Şube Müdürlüğüne başvuracaklardır.

Satışa açılan miktar ve satış fiyatlarımız 31 Mayıs 2020 tarihine kadar geçerli olup 5 Mayıs 2020 Salı günü saat 12.00'ye kadar talep toplanacaktır.

Satışlar; Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun ve Derince Şube Müdürlüklerince yapılacak olup irtibat bilgileri aşağıda yer almaktadır.