Haberler
25 Ocak 2022 Salı 14:41

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)nın 11. Başvuru Çağrısı Kapsamında düzenlenen TKDK 11. Çağrı Programı: Yatırımcı Görüşmeleri Tanıtım Toplantısı 25 Ocak Salı 12:00da Çarşamba Ticaret Borsası M.Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonunda Gerçekleşti. Üyelerin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda TKDK Samsun İl Koordinatörü Dr. Bülent Turan, yatırımcılara yönelik hibe desteğinin ve 11. Çağrı ile desteklenecek olan sektörlerin bilgilerini aktardı. Turan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Samsun İl Koordinatörlüğünün, 11. Çağrı Programı: Yatırımcı Görüşmeleri kapsamında, 40 milyon euroluk AB kırsal kalkınma hibesini üretici ve yatırımcılara sunacaklarını açıkladı. Tanıtım toplantısına, Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, İlçe Tarım ve Orman İl Müdürü İrfan Öztürk Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Samsun İl Koordinatörü Bülent Turan, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, Çarşamba İlçe Tarım Müdürü İrfan Öztürk, Çarşamba Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ali Toraman, Çarşamba Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Sezai Atsan, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Yılmaz, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Muharrem Yaralı ve Çarşamba Ticaret Borsası Genel Sekreteri Sercan Yaşar ve üye katılımcılar iştirak etti.

TKDK 11. Çağrı Programı: Yatırımcı Görüşmeleri Tanıtım Toplantısı Gerçekleşti

TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü öncülüğünde, Çarşamba Ticaret Borsası (ÇTB) ve Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) katkılarıyla 11. Çağrı Programı: Yatırımcı Görüşmeleri Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi. Çarşamba Ticaret Borsası M.Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan TKDK İl Koordinatörü Bülent Turan, Samsun olarak önceki yıllarda 1200 küsür projeyi hibe destekleri kapsamında tamamladıklarını belirtti. Samsun bölgesi adına önemli projelere imza attıklarını ifade eden Turan, “2008 yılından bu yana büyük ölçekli yatırım değeri olan projeler tamamladık. Bu kapsamda binlerce kişiye istihdam sağladık. Gerçekleştirdiğimiz projeler kapsamında devlet desteğini üretici ve yatırımcılarımızla buluşturduk. Samsun’da sürdürdüğümüz faaliyetlerle birçok iş yerlerini Avrupa Birliği (AB) standartlarına kavuşturduk” dedi.

“Tarımsal Kalkınma Desteklenecek”

11. Çağrı Programı: Yatırımcı Görüşmeleri ile, 40 milyon euroluk AB kırsal kalkınma hibesini üretici ve yatırımcılara sunacakları bilgisini veren Turan, “Bu rakam hibe desteğinin ne kadar ciddi bir yatırım olduğunu ifade etmektedir. 40 milyon euro sadece kamu katkısı olarak Tarım ve Orman bakanlığımızın verecek olduğu bir hibedir. Bununla birlikte istihdam sağlanacak, mevcut istihdam artacak, tarımsal kalkınma desteklenecek ve akabinde tarımsal arsalarımız değerlenecektir. Bu desteğin de en önemli hususu Katma Değer Vergisi (KDV)’den muaf tutulacağıdır. 11. Çağrımız %55 - %65 hibe desteği ve KDV muhafiyeti olarak açıklanmıştır.  Devlet desteğinden yararlanabilmeniz için kılavuz ise açıktır. Samsun İl koordinatörlüğümüz ve deneyimli ekibimiz sayesinde işletmenizin desteklerden yararlanabilmesi için tüm gayreti göstereceğimizden şüpheniz olmasın” şeklinde konuştu.

Turan, Çağrı duyurusu ile desteklenecek sektörleri açıklayarak “11. Çağrı ile desteklenecek olan sektörlerimiz şu şekildedir; Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği ve İşlenmesi, Domates Salçası, Pirinç ve Çeltik İşleme ve Paketleme, Süs Bitkisi, kesme Çiçek Yetiştiriciliği, Fide ve Fidan Yetiştiriciliği, Mantar ve Kompost Üretim Tesisleri, Arıcılık, Kültür Balıkçılığı, Kırsal Turizm ile Yeme, İçme ve Konaklama tesisleri, Yenilebilir Enerji, El Sanatları ve Katma Değerli Ürün Sektörleri hibe desteğinden yararlanabilecektir. Bunların yanı sıra sektörünüze can katan bir diğer husus ise katma değerli ürünlerdir. Yetiştiriciliğini yaptığınız bitkisel bir ürünün örneğin özü, marmelatı, kurusu, toz hali, konserve, sirke ve ürünün diğer mamülleri ürünün katma değersiz yani ham halinden maddi olarak daha değerli olabilmektedir” dedi.

“Kırsal Kalkınırsa Türkiye Kalkınır”


İlçe Tarım ve Orman İl Müdürü İrfan Öztürk, kırsal kalkınmanın ve tarımsal üretimin ayrılmaz bir bütün olduğunu ve birlik ve beraberlik ile ilerleyebileceğini belirterek, “Bu bütünün ayrılmaz bir yanı vardır. Kırsalda kalkınma olmazsa tarımsal üretimin geleceği sürdürülebilir ve kontrol edilebilir bir halde olmaz. Yani kırsalımız kalkınırsa tarımsal üretimde daha sürdürülebilir bir hale gelecek. Her zaman olduğu gibi Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak biz de kurumumuzu ve Kırsal kalkınmayı destekliyoruz” İfadelerine yer verdi.


“Samsun ve Çarşamba İçin Büyük Bir Fırsat”


11. Çağrı Programı tanıtım toplantısına katılan Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Türkiye’nin kalkınma stratejisinde tarımsal üretimin mühim bir yeri olduğunu vurgulayarak,

“Hali hazırda mevcut usuller ile üretim yapmak gelişmek anlamına gelmez, biz yalnızca tarımda değil diğer tüm alanlarda, ithalat ve ihracatta öncü noktaya gelmeliyiz. Tarımı ilerletmek adına dönemin makinalarını ve teknolojilerini kullanmalı ve Dünya yarışında öncü hale gelmeliyiz. Bu öncülüğü sağlamak adına ülkemizin önde gelen kuruluşlarından Tarım ve Orman Bakanlığı ve TKDK faaliyetlerini sürdürüyor dolayısıyla yatırımcılarımızın da bu ciddi desteklerden faydalanması ve araştırması gerekmektedir. Devlet bu anlamda sizlere güzel bir destek veriyor bunu değerlendirmek yatırımcının elindedir akabinde üreten Samsun ve Çarşamba için bizler üzerimize düşen neyse yapmaya hazırız” açıklamalarına yer verdi.


Bülent Turan’ın konuşmasının ardından katılımcılardan soru alındı. 11. Çağrı desteğine büyük ilgi gösteren katılımcılar hibe desteğinden yararlanabilmek için gereken tüm hususları bizzat TKDK İl Koordinatörü Turan’dan dinledi. Tanıtım toplantısı toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

TKDK 11. Çağrı Programı: Yatırımcı Görüşmeleri Tanıtım Toplantısı Gerçekleşti