Haberler
11 Haziran 2015 Perşembe 10:12

Ulutaş tarım ürünleri sahibi, 65 yaşındaki 4 çocuk babası Bahtiyar Ulutaş, bugün Çarşamba Ovasında en büyük seraya sahip. Dört yıl önce kurduğu 2 bin metre kare alana sahip serasında geçen yıl 20 bin ton salatalık üretip satmış.

Tek Çatı Altında En Büyük Serada Üretim Yapıyor
Bahtiyar Ulutaş, 1950 yılında Samsun’un Çarşamba İlçesi, Dikbıyık Beldesine bağlı Karabahçe köyünde doğmuş. 1972 yılında İstanbul da plastik mamulleri üzerine işyeri açmış. 1977 yılında memleketim Çarşamba Karabahçe köyüne döndüğünü söyleyen Bahtiyar Ulutaş; “ O yıl bereketli topraklarımızda açık alan sebze üretimine başladım. O yıl; domates, biber, patlıcan, pancar ve kıvırcık üretip sattım. 1996 yılında aynı köyde zahireci işyeri açarak fındık alım satımı yaptım ”diyor.

2005 yılında Çarşamba Ticaret Borsasına kayıt olan Bahtiyar Ulutaş topraktan kazandığı hayatını üretimini arttırarak adeta bir başarı hikâyesi yazıyor.  

Üç kızı ve 1978 doğumlu dursun ali Ulutaş adli oğlunu da yanına alan Bahri Ulutaş’ın emek ve başarı yıllarını, Çarşamba Ovasında ki üretimini kendi ağzından dinliyoruz:

“Oğlum Dursun Ali Ulutaş’ta genç yaşında benimle çalışmaya başladı. 2014 yılında zahire de 880 ton fındık alım satımı yaptık. Karabahçe köyünde 2015 yılı itibariyle seracılığı sürdürüyorum. Çarşamba ovasında ki tek sera çatısı altında en büyük sera ya sahibiz. Dört yıl önce Karabahçe köyümüzde kurduğumuz, yüksekliği ortasında 6 metre, yanlarda yüksekliği 2,5 metre olan seramız 100 metreye 20 metre ölçüsündedir. Bizim seramızdan sonra Çarşamba Ovasında bilinen kayıtlı en tek çatı altında büyük sera bin metrekareye sahiptir. Üç addet biner metre kare seramızda var. Toplamda 5 dönüm arazide sera üretimi yapıyoruz.  Seralarımızdan bir yılda üç ayrı ürün alıyoruz. 2 bin metre kare olan seramızda bu dönem kavun ektik. Peşine fasulye ve kıvırcık (marul ) ekeceğiz. Geçen yıl seramızda 20 ton salatalık ürettik. Ürünlerimizi Samsun Haline satıyoruz. Ambalajlamayı da kendimiz yapıyoruz”.

Kendisine neden fındık yâda zahmeti daha az olan başka tarım ürünleri eklediğini soran arkadaşlarına da cevap olarak toprak zahmetle bereketini verir diye cevap verdiğini söyleyen Bahri Ulutaş, gençlere de şu sözlerle sesleniyor: ”Çarşamba Ovası verimli ve bereketli topraklara sahiptir. Topraklarımızı Ekin, üretin ki toprakta sizlere versin”.
Tek Çatı Altında En Büyük Serada Üretim Yapıyor
Tek Çatı Altında En Büyük Serada Üretim Yapıyor
Tek Çatı Altında En Büyük Serada Üretim Yapıyor
Tek Çatı Altında En Büyük Serada Üretim Yapıyor