Haberler
17 Ağustos 2017 Perşembe 13:43

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Samsun Ticaret Borsası tarafından düzenlenen, Üreten Samsunun Yıldızları ödül töreni TOBB Başkanı R. Rifat Hisarcıklıoğlunun katılımıyla gerçekleşti.

Samsun’un Üreten Yıldızları Ödüllendirildi
Konuşmasında Samsun’a övgüler yağdıran TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Eğer bir ilde o şehrin ileri gelenlerinin yürekleri bir atıyorsa, o şehir markalaşır. Bugün Samsun’da bu var. İşte esas başarı hikayesi bu” dedi.

Samsun’da 2016 yılında en çok vergi veren, en çok ihracat yapan ve İSO’nun hazırladığı raporda Türkiye’nin ilk 500 ve ikinci 500 firması arasına giren firmaların ödüllendirildiği, “Üreten Samsun’un Yıldızları” töreni Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Konferans Salonu’nda gerçekleşti.  Törene, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Milletvekilleri Hasan Basri Kurt, Kemal Zeybek, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, kamu, kurum ve kuruluşların temsilcileri, Oda ve Borsa Başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.

Murzioğlu: “Ortak akıllar hareket ediyoruz”

Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Bugün üyelerimize verdiğimiz bir sözü daha yerine getirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Başkanımın her zaman söylediği gibi birlikte rahmet vardır. İki kardeş kurum olarak bu anlayıştan hareketle üyelerimize daha modern bir ortamda daha kaliteli hizmet vermek adına yola çıktık. Ocak ayında inşaatına başladığımız yeni hizmet binamızın Ekim ayında kaba inşaatı tamamlanacaktır. Bu anlamda bizlere yol gösterip güç veren başkanımıza teşekkür ederim. Bu projelerin ülkemize ve Samsun’umuza hayırlı olmasını diliyorum. TSO olarak hizmet aşkı ve ortak akıl yaklaşımıyla kentimizin sahip olduğu potansiyeli ekonomiye kazandırmak amacıyla üyelerimizin kapasitelerini geliştirecek projeler üretiyoruz. Bu bağlamda ilk kazanımımız ortak akıl ve birlik beraberlik ruhunu da tesis etmemizi sağlayan Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’dir. Ve biz Samsun’a hep birlikte Lojistik Köy’ü kazandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bu yılsonu faaliyete başlayacak ve tüm ülkeye hizmet edecek olan Samsun Lojistik Köy çok kıymetli bir ekonomik varlıktır. En büyük ortaklarından biri olduğumuz bu projenin hizmete girmesiyle birlikte Samsun’un Lojistik Merkez olma iddiası da gerçekleşmiş olacaktır. Kentimize kazandırmaktan büyük gurur duyduğumuz bir başka kıymet ise Samsun Uluslararası Akredite Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuvarıdır. Kentimizde gelişime açık, öncelikli sektörlerden biri olan metal ve metalle ilişkili sektörlere yönelik önemli ölçüm ve analizlerin yapılacağı Karadeniz’in En Büyük Tesisiyle birincil hedefimiz; sektörün gelişimine ve firmalarımızın rekabet gücüne fayda sağlayacak inovatif bilgi üretmektir” dedi.

Ana gündem maddesi kalkınma

Konuşmasında desteklerinden ötürü TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na da teşekkür eden Murzioğlu, “Samsun Ticaret ve Sanayi Odası olarak kentimizin, ülkemizin kalkınması için yaptığımız her çalışmada, Çatı uruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve teveccühleriyle yönetiminde birlikte çalışma onuruna nail olduğum onun değerli Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan güç ve destek gördük. Hiç kuşkusuz, yerelde odalar ve borsalar olarak gerçekleştirdiğimiz her çalışmada, yaptığımız her işte başkanımızın katkısı çok büyük. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası olarak ana gündem maddemiz her daim kalkınma. Biz yaptığımız her işte, ortaya koyduğumuz her projede, ilimizin ve ülkemizin gelişmesine katkı vermeyi, daha çok üretmeyi, daha çok istihdam sağlamayı hedefliyoruz. Böylesi kıymetli hazirunun önünde bu gayemize güç ve destek veren Başkanımıza, ve bugün, bir arada olmamıza vesile olan; her koşulda üretme azminden hiçbir şey kaybetmeyerek ülke kalkınmasına hizmet eden, Samsun’un Üreten Yıldızlarına şahsım, yönetim kurulum ve Samsun iş dünyası adına tekrar şükranlarımı sunuyor, saygıyla selamlıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

"Dünyanın en hızlı büyüyen 3 ülkesi arasındayız"

Ardından kürsüye gelen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ise, “2016 yılında ülke olarak başımıza gelenler başka hiçbir ülkenin başına gelmedi. Başka ülkelerin başına gelseydi eğer onlar 5-10 seneden önce ayağa kalkamazlardı. Ama biz gittik dedik ki başımızda böyle bir sıkıntı var ve iç piyasayı canlandırmamız lazım. Bununla beraber, hükümetimiz beyaz eşya mobilya ve konutta KDV ile ÖTV’yi kaldırdılar. Peki bize faydası ne oldu? Tüketim arttı. Son 6 aydaki beyaz eşya ve mobilyadaki artış yüzde 30, konut satışlarındaki artış ise yüzde 10 oldu. Türkiye bir başarı hikayesi yazdı. İlk 3 ay itibariyle büyüme oranımız artı yüzde 5 çıktı. Dünyanın en hızlı büyüyen ilk 3 ülkesi arasına girdik” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu’ndan Samsun’a övgü

Samsun hakkında da bazı açıklamalarda bulunan Hisarcıklıoğlu, “Samsun ülkemiz için yeri çok farklı bir şehir. Türkiye’nin kurtuluşunun müjdelendiği yer samsun. Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki Samsunun yeri unutulamaz. Bugün başımız dik yaşıyorsak Samsun’da yanan meşale ve İstiklal ruhu sayesindedir. Atatürk Samsun’u güzel anlatmış. Başka söze gerek yok. Diyor ki Samsunlunun gözündeki vatanperverliği ve fedakârlığı görünce ülkemin geleceğiyle ilgili ümidim inanca dönüştü. Bu aslında Samsunlu için iftihar edilesi bir sözdür. Ama sadece bereketli toprakla iş olmuyor. Türkiye’nin markalaşmış şehirlerine bakın. Eğer bir ilde o şehrin ileri gelenlerinin yürekleri bir atıyorsa o şehirler markalaşır. Bugün Samsun’da bu var. İşte esas başarı hikâyesi bu birliktelik sayesinde bereketleniyor. Bu Samsun işini biliyor. Bunlara sahip çıkmak kendinize sahip çıkmak demektir. Mevzu Samsun olunca bu şehrin önde gelen isimleri hep beraberler. Eğer yürekler birlikte atarsa sırtınız yere gelmez. Allah bizi yaratırken bize beyin vermiş ki farklı düşünelim diye. Ama ortak akılla birlikte hareket etme kültürünü yakaladığımızda ileriye gidiyoruz. Zaten camilerde de her Cuma, ‘Tutup düşünesiniz diye size öğüt veriyor’ diye vaaz vermiyorlar mı? Samsun’daki olimpiyat organizasyonunu da Samsun başarıyla tamamladı. Bu organizasyon sadece bu şehrin değil, Türkiye’nin gururuydu. Bugün Allah’a çok şükür Samsun Ticaret Borsam ve Samsun Sanayi Odası Paris, Londra gibi yerlerle eş değerde hizmet veriyor. Hepsini kutluyorum” şeklinde konuştu.

"Oturup kalkıp ekonomiyi konuşuyoruz"

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da, “Hep bardağın boş tarafını konuşmayı seven bir toplum olduk. Biraz da dolu tarafını konuşsak inanın bir şey kaybetmeyiz. O bakımdan neden bundan kaçınırız bir türlü anlayamadım. Bizimde aslında sadece bu akşam değil yarından itibaren her ortamda elde ettiğimiz başarı öyküleriyle bir birimizi tebrik etmemiz lazım. Biz bugün modern bir Türkiye Cumhuriyeti meydana getirdik. Birkaç noktaya değinmek istiyorum. Samsun yerel yönetim olarak belediye hizmetleri olarak Türkiye’nin eli ayağı düzgün kentsel ölçekli hizmetleri belirli noktaya getirmiş bir şehir oldu. Biz aslında şimdi oturup kalkıp ekonomi konuşuyoruz. Biz Samsun olarak 2023 programını önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaymak istihdam seferberliğine vurgu yaptı

Samsun Valisi Osman Kaymak da, “Cumhurbaşkanımızın bahsetmiş olduğu istihdam seferberliği çok önemli. Gerçekten insanlara şunu söyleriz. İş vermek en kutsal şey. Birlik ve beraberlik çok önemli bir şey. Bir ve beraber oldukça çok daha güzel şeyler olacak. Biz Samsun olarak temiz bir sanayi, katma değeri yüksek çevreye duyarlı olan ve insanı önemseyen bir sanayi istiyoruz. Bu çerçevede ilimizdeki Medikal üretim konusunu önemsiyoruz. Tabii ihracatın arttırılması da çok önemli” açıklamasında bulundu. Programda, AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek de selamlama konuşması yaptı.

Başarılı işadamları ödüllendirildi

Konuşmaların ardından, 2016 yılında en çok vergi veren, en çok ihracat yapan ve İSO’nun hazırladığı raporda Türkiye’nin ilk 500 ve ikinci 500 firması arasına giren firmalar ödüllendirildi. Programın sonunda ise, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin “81 İle 81 Okul Projesi” kapsamında Samsun’a kazandırdığı 24 derslikli TOBB İlyas Kılıç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin temsili olarak açılışı gerçekleştirildi.

Programa Çarşamba Ticaret Borsasını temsilen; Çarşamba Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şevket Zeren, Borsa Meclis Kurulu Üyesi Yaşar Asma ile Borsa Genel Sekreteri Eftal Yetimoğlu katıldı.
Samsun’un Üreten Yıldızları Ödüllendirildi
Samsun’un Üreten Yıldızları Ödüllendirildi
Samsun’un Üreten Yıldızları Ödüllendirildi
Samsun’un Üreten Yıldızları Ödüllendirildi