Haberler
11 Şubat 2016 Perşembe 11:25

Samsun il ve ilçe Oda ve Borsa Başkanları düzenlenen müşterek toplantıda bir araya geldi. Başkanlar Samsun ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Samsun Oda-borsa Başkanları, Gündemi Değerlendirdi!
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen Oda ve Borsalar Müşterek Toplantısı’na Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz, Çarşamba TSO Başkanı Ahmet Yılmaz, Terme TSO Başkanı Ahmet Ekmekçi, Terme Ticaret Borsası Başkanı Haluk Trabzon, Bafra TSO Başkanı Göksel Başar, Bafra Ticaret Borsası Başkanı Namık Kibaroğlu, Havza TSO Başkanı Erkan Acar ve Vezirköprü TSO Başkanı Abdulkadir Fişekçi katıldı.

STSO’da yapılan toplantıda, asgari ücrete yapılan zamla birlikte işveren üzerine gelen yükün yansıması, KOSGEB tarafından esnaf ve sanatkarlara verilen desteğin TSO üyelerine de verilmesi, Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu, Oda ve Borsalar olarak yurt içi ve yurtdışına teknik inceleme ve fuarların düzenlenmesi gibi bir çok konu başlığı ele alındı.

ASGARİ ÜCRETTE DEVLET DESTEĞİNİN ARTIRILMASI İSTENECEK

Gündeme ilişkin görüş alışverişinin bulunulduğu toplantının ardından konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Bilindiği gibi asgari ücret 2016 yılı için net bin 300 TL olarak belirlendi.  Asgari ücretin işverene maliyeti ise iki bin TL’nin üzerinde. Yeni asgari ücretteki bu artış nedeni ile devlet hazineden her bir asgari ücretli çalışan için işverene 110 TL destek vermeye karar verdi. Her ne kadar devlet destek veriyor olsa da verilen bu devlet desteği yeterli değildir. Oda ve borsa başkanları olarak, asgari ücret artışındaki devlet desteğinin artırılması yönünde TOBB nezdinde gerekli girişimlerin yapılmasına karar verdik” dedi.

MYB’DE SÜRE TALEBİ OLACAK

Diğer görüştükleri konulara da değinen Başkan Murzioğlu, “40 ayrı iş grubun da  Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu ile ilgili yasa önümüzdeki Mayıs ayından sonra uygulamaya girecek. Yasa gereği belirlenen mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanlar çalıştırılamayacak ve çalıştıranlara da çalışan başına 527 TL para cezası uygulanacak. Belge alınması yönündeki süre çok azdır. Biz de verilen sürenin uzatılması için girişimlerde bulunma noktasında karar aldık”.

KOSGEB DESTEKLERİ STSO’YA KAYITLI FİRMALARA DA VERİLMELİ

KOSGEB vasıtasıyla esnafa verilen desteğin TSO’lara kayıtlı firmalara da verilmesi yönünde TOBB nezdinden bir çalışma yapacaklarını da vurgulayan Murzioğlu, KOSGEB Desteklerinin TSO’lara kayıtlı işyerlerinde verilebilmesi gelişmenin devamı olacaktır” dedi.

ORTAK AKILLA HAREKET EDİYORUZ

Bunun yanında, Oda ve Borsalarımızın katılımıyla yurt içi ve yurtdışına teknik inceleme ve fuar düzenlenmesi yönünde de çalışmalar başlatılacak diyen Murzioğlu,”Samsun’da Oda ve Borsa Başkanlarımız arasında çok güzel bir ahenk söz konusudur. Birlikte hareket etmenin bilinciyle çalışmalara devam ediyoruz. Bizler Samsun’u bir bütün olarak görüyoruz. Şu anda hasıl olan ortak akılla hareket etmemizin yarınlara daha umutla bakmamıza vesile olacağına inanıyoruz. Kentimizin refah seviyesinin yükselmesi, ekonomik olarak daha iyi yerlere gelmesi için bundan önce olduğu gibi bundan sonra da elimizi taşın altına koymaya hazırız” ifadelerini kullandı.
Samsun Oda-borsa Başkanları, Gündemi Değerlendirdi!
Samsun Oda-borsa Başkanları, Gündemi Değerlendirdi!