Haberler
21 Temmuz 2016 Perşembe 12:12

Samsun il ve ilçeleri Oda-Borsa Başkanları ile Yönetim Kurulu üyeleri, düzenledikleri basın toplantısında 15 Temmuz gecesi Türkiyede gerçekleşen darbe teşebbüsüne ortak tavır sergiledi.

Oda-borsa Başkanlarından, “ Darbe ” Girişimine Ortak Tepki !
Samsun il ve ilçeleri Oda-Borsa Başkanları ile Yönetim Kurulu üyeleri,  düzenledikleri basın toplantısında 15 Temmuz gecesi Türkiye’de gerçekleşen darbe teşebbüsüne ortak tavır sergiledi. Bildiriyi okuyan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “15 Temmuz gecesi milletimiz ve milli kurumlarımız, demokrasimize kasteden alçakça bir saldırıyı önlemiştir. Geçmişte olduğu gibi, bugün de yarın da TOBB ve 365 oda-borsa olarak demokrasiden, milletimizden, devletimizden yana olmaya devam edeceğiz. Demokrasi vazgeçilmezimiz, milli irade gücümüz, kardeşliğimiz, geleceğimiz” dedi. 

Samsun merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren Oda ve Borsa Başkanları ile Yönetim Kurulu üyeleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) önderliğinde düzenledikleri ortak toplantıda, 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilmeye çalışılan “darbe” girişimine ortak tepki koydu. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nda (STSO) düzenlenen basın toplantısında ortak metini okuyan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Türkiye'de özel sektörün tamamını temsil eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve 365 Oda-Borsa olarak 81 İl'de, ortak açıklamayı aynı anda yaptıklarını söyledi.

DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKILDI

15 Temmuz gecesi millet ve milli kurumların, demokrasiye kasteden alçakça bir saldırıyı önlediğini belirten Başkan Murzioğlu, “Halkımız sandığa ve demokrasiye sahip çıkmıştır. Darbe girişimi haberleri ortaya çıktığı gece, Birliğimiz ve Oda-Borsa camiası olarak tepkimizi ilk anda ortaya koyduk. Bu hain kalkışmanın başarısızlığa uğraması, Türk milletinin birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesiyle mümkün olmuştur. Ülkemizin bütün kurumlarının, siyasi partilerimizin, sivil toplumun, basın kuruluşlarımızın, demokrasiyi sahiplenmiş olmasından herkes büyük bir mutluluk duymalıdır. Demokrasi düşmanlarına karşı iktidarı ve muhalefetiyle siyasi partilerimizin ve siyasetçilerimizin gösterdiği birlik, beraberlik ve kararlı duruş, en büyük takdiri hak etmektedir. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Başbakanımız ve Meclisteki tüm siyasi partilerimizi, cunta heveslileri karşısındaki dik duruşlarından dolayı yürekten kutluyoruz. Gözü dönmüş darbecilerin saldırılarına büyük bir sebatla direnen, böylece Gazi unvanını bir kez daha hatırlatan Meclisimizle gurur duyuyoruz” dedi.

DARBE GİRİŞİMİNE DİRENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Darbe girişimi karşısında direnenlere teşekkür eden Başkan Murzioğlu, “Bu darbe girişimi karşısında direnen, tavır sergileyen herkese, başta kahraman emniyet görevlilerimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin şerefli mensuplarına, gönül dolusu teşekkür ediyoruz. Onlara minnettarız. Ama en çok, darbecilerin silahları karşısında kahramanca direnen milletimizin azim ve cesaretiyle kıvanç duyuyoruz. Bizler, gücünü sandıktan, yetkiyi milletten almayan bir idare istemiyoruz. Ülkemiz için demokrasi dışında bir seçenek de görmüyoruz. Ordu içinde örgütlenmiş bu terörist çetenin tamamen ortaya çıkartılmasını ve adalet önünde hesap vermesini bekliyoruz. Hayatını kaybeden kahraman şehitlerimize Allah'tan rahmet, kıymetli ailelerine sabırlar, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır. Allah'a şükür; milletimizin sağduyusu, feraseti, cesareti ve Allah'ın yardımıyla bu belayı, bu fitneyi durdurduk” diye konuştu.

“DEMOKRASİ VARSA HEPİMİZ VARIZ”

Ülkeyi kaosa sürüklemek isteyenlerin tuzaklarına düşmeyeceklerini kaydeden Başkan Murzioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu şerden, hem demokrasimizi, hem de birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek çıktık. Hepimiz demokrasi konusunda toplumda sağlanan bu büyük mutabakatın değerini bilmeliyiz. Şimdi çok daha güçlü olmak, birbirimize daha fazla sarılmak, birbirimizi daha fazla sevmek zorundayız. Çünkü bizi biz yapan, bizi ayakta tutan, bizi millet yapan unsur budur. Ülkemizi kaosa sürüklemek isteyenlerin tuzağına düşmeyeceğiz. İş dünyası olarak daha fazla çalışma, üretme, istihdam sağlama zamanı diyoruz. Geçmişte olduğu gibi, bugün de, yarın da TOBB ve 365 Oda-Borsa olarak demokrasiden, milletimizden, devletimizden yana olmaya devam edeceğiz. Ülkemizin birliğine, kardeşliğimize ve demokrasimize karşı olanların da karşısına dikileceğiz. Özel sektör olarak, ülkemiz ve milletimiz için daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye'yi büyük hedeflerine taşıyacağız. Mustafa Kemal Atatürk'ün "Hâkimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir" sözünü hep aklımızda tutarak; ülkemiz için durmadan çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Yeter ki birlik ve beraberliğimizin kıymetini aklımızdan çıkarmayarak omuz omuza verelim. Yeter ki birbirimizi sevelim, birbirimize inanıp, güvenelim. Bu vesileyle halkın iradesi dışında hiçbir iradeyi tanımayacağımızı, demokrasiden vazgeçmeyeceğimizi ve darbe girişimlerini kabul etmeyeceğimizi bir defa daha vurguluyoruz.Devletimiz ve ülkemiz var oldukça biz de varız. Demokrasi varsa hepimiz varız. Allah, ülkemize ve milletimize bir daha böyle acılar yaşatmazsın. Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Ortak basın toplantısına Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve Yönetim Kurulu Üyelerinin yanısıra, Samsun Ticaret Borsası Sinan Çakır ve Meclis Başkanı Ahmet Takış, Terme TSO Başkanı Ahmet Ekmekçi, Terme Ticaret Borsası Haluk Trabzon, Çarşamba TSO Başkanı Ahmet Yılmaz, Çarşamba Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Şevket Zeren, Bafra TSO Başkanı Göksel Başar, Bafra Ticaret Borsası Başkanı Namık Kibaroğlu, Havza TSO Başkanı Erkan Acar, Vezirköprü TSO Başkanı Abdulkadir Fişekçi ve Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.
Oda-borsa Başkanlarından, “ Darbe ” Girişimine Ortak Tepki !
Oda-borsa Başkanlarından, “ Darbe ” Girişimine Ortak Tepki !
Oda-borsa Başkanlarından, “ Darbe ” Girişimine Ortak Tepki !
Oda-borsa Başkanlarından, “ Darbe ” Girişimine Ortak Tepki !
Oda-borsa Başkanlarından, “ Darbe ” Girişimine Ortak Tepki !
Oda-borsa Başkanlarından, “ Darbe ” Girişimine Ortak Tepki !
Oda-borsa Başkanlarından, “ Darbe ” Girişimine Ortak Tepki !
Oda-borsa Başkanlarından, “ Darbe ” Girişimine Ortak Tepki !