Haberler
22 Haziran 2022 Çarşamba 16:42

Her yıl düzenlenen, Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi Toplantısı Samsun Vali Yardımcısı Şevket Cinbir Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, Tarım işçilerinin temel hakları, yaşam, barınma, eğitim gibi gereksinimleri ve çocuk işçi sorunu masaya yatırıldı.

Mevsimlik Tarım İşçileri Komisyon Toplantısı Gerçekleşti

Çarşamba Ticaret Borsası M. Rifat Hisarcıklıoğlu konferans salonunda düzenlenen toplantıya, Samsun Vali Yardımcısı Şevket Cinbir, Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Terme Kaymakamı Metin Maytalman, Ayvacık Kaymakamı Furkan Taha Türkmenoğlu, Salıpazarı Kaymakamı Burak Öz, Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir, Çarşamba İlçe Emniyet Müdürü Adil Aydemir, İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Kemal Çelik, Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürü İrfan Öztürk, Samsun Büyükşehir Belediyesi temsilcileri, İlçe Ziraat Odası Başkanları, Sosyal hizmet merkezi müdürleri, METİP Kurul Sekteri Ayhan Keleş, Pikolo Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Elif Türkmenoğlu, Bölge Muhtarları, Üreticiler ve Tarım aracıları katıldı. Çarşamba Ticaret Borsası’nda (ÇTB) gerçekleşen toplantıya ÇTB Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Yılmaz’ı temsilen ÇTB Meclis Başkanı Hacı Toraman ev sahipliği yaparken Meclis üyesi Mehmet Çalışkan ve Genel Sekreter Sercan Yaşar’da iştirak etti.


Her yıl düzenlenen, çalışmak için Samsun’un ilçelerine gelen Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi Toplantısı Samsun Vali Yardımcısı Şevket Cinbir Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, Tarım işçilerinin temel hakları, yaşam, barınma ve eğitim gibi gereksinimleri ve çocuk işçi sorunu masaya yatırıldı.


Biz Üreticinin ve İşçinin Yanındayız

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı ve METİP Kurul Başkanı Şevket Cinbir, “Toplantımızın konusu uzun yıllardır konuşulan, mevsimlik gezici tarım işçilerinin çalışma hayatlarının iyileştirilmesi, çalışma süresinde barınmaları, sosyal ihtiyaçlarının karşılanması ve çocuk işçilerin çalıştırılması konusunda alacak olduğumuz tedbirler hakkındadır. Bu konuda bizim görevimiz üretici ve tarım işçisine eşit mesafede durarak, sarf edilen emeğin karşılığının verilmesini sağlamak ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden mevsimlik işçi olarak gelen vatandaşlarımızın sosyal haklarını korumaktır. Bu önemli konuda Samsun, tarım işçilerine yönelik yapılan iyileştirmeler noktasında öncü şehir olma yolundadır” dedi.


T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yürüttüğü Gezici Mevsimlik Tarım İşçileri METİP Toplantısı’nda, METİP Kurul Sekteri Ayhan Keleş, Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi Projesi’nin sunumunu gerçekleştirdi. Mevsimlik işçilerin, ulaşım, barınma, sağlık, eğitim, güvenlik, sosyal çevre ve ilişkiler gibi konularda bilgilendirmelerin yapıldığı toplantıda, mevsimlik işçilerin yaşadığı sorunlar ve bu sorunlara çözüm getirecek tüm birimlerin bugün burada bir arada olduğunu belirtti.


Çocuk İşçi Sorunu İçin Hep Birlikte Mücadele

Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi Toplantısı’nda söz alan Pikolo Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Elif Türkmenoğlu, mevsimlik işçilerin çalışma dönemlerinde zorunlu eğitim çağında olan ancak eğitimden uzak kalan çocuklarının eğitim hizmetlerine ulaşması adına kurdukları derneklerinden bahsederek, Türkiye’de yaşanan çocuk işçi sorununu ve bu sorunla mücadelede rol almanın öneminden bahsetti. Türkmenoğlu, “Çocuklarımız ailelerinin çalışmak için göç etmesi sebebiyle en temel hakları olan zorunlu eğitimden uzak kalıyorlar. Bizim görevimiz onların bu çalışma dönemlerinde eğitimden uzak kaldıkları zamanı değerlendirmek, eksikliklerini kapatmak ve onları çalışmaktan uzak tutmak, bunun için tüm ekiplerimiz ile birlikte her yıl olduğu gibi mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.


Toplantı sonrasında Muhtarlar, Tarım Üreticileri ve Tarım aracılarına söz verilerek, Tarım işçilerinin çalışma koşulları ve imkanları değerlendirildi.

Mevsimlik Tarım İşçileri Komisyon Toplantısı GerçekleştiMevsimlik Tarım İşçileri Komisyon Toplantısı Gerçekleşti