Haberler
22 Ocak 2016 Cuma 11:20

Samsunun Çarşamba İlçesinde; Çarşamba Ticaret Borsası, Samsun İŞKUR İl Müdürlüğü ve KOSGEB ortaklığıyla oluşturulan, Çarşamba İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün de koordinasyonuyla gerçekleşen proje kapsamında 25 Kadın Girişimciye kurs verilmeye başlandı.

Kadın Girişimcilik Eğitim Programı Başladı
Geçen hafta 80 bayanın müracaat ettiği program için yapılan mülakat sonucunda 25 kadın girişimci adayı kursa katılmayı hak etti. Bayanlara yönelik Eğitim bu hafta başında, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü-Süleyman Asma Toplantı Salonunda başladı.

Kendi işini kurmak isteyen girişimci kadınlara yönelik 70 saatlik programda Eğitimci Burcu Gök Koçaloğlu tarafından kursiyerlere Girişimcilikle ilgili eğitim verilmeye başlandı.  Koçaloğlu girişimcilere; Girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri, İş planı kavramı ve öğeleri, İş planı öğelerinin pekiştirilmesine yönelik atölye çalışmaları ve İş planının yazılması ve sunumunda dikkat edilecek hususlar başlıklarında eğitim veriyor.

Programın ilk gününde Kadın Girişimci adayları ziyaret eden Çarşamba İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Akman ile Çarşamba Ticaret Borsası Genel Sekreteri Eftal Yetimoğlu bayanlara başarılar diledi.

İlçe Tarım Müdürü Osman Akman program ve eğitim için yaptığı konuşmasında; “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve girişimcileri iş planı kavramı ile tanıştırarak başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak amacı ile verilir” dedi. Eğitim sonunda girişimci adaylarının kendi iş fikirlerine yönelik iş planlarını hazırlayabilecek bilgi ve deneyimi kazanmalarının hedeflendiğini de vurgulayan Akman, Proje için Borsaya, KOSGEB’e ve İŞKUR’a teşekkür etti.

Borsa Genel Sekreteri Eftal Yetimoğlu’da, özellikle bayanların kendi iş yerini açma planı yapmasının önemli olduğunu söyledi. Yetimoğlu, “Sayın Borsa Başkanımız Kazım Bey, sosyal ve kültürel etkinliklerin arttırılması ve topluma faydalı projelerin geliştirilmesine çok önem vermektedir.  Ortak çalışma ile açtığımız girişimcilik kursunun benzerlerini de inşallah açacağız. Bu kursun bayanlara yönelik olması bizler için ayrıca önem taşıyor. Geçmişte kadın çalışır mı? Zihniyeti vardı. Artık insanlar helaliyle evine ekmek götürüyorsa taktir edilmeli, teşvik edilmelidir. Bayan kardeşlerimizin emeklerini, aile bütçesine katkılarını önemsiyor ve başarılar diliyoruz” diye konuştu.

Program sonrasın da, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini başarıyla tamamlayanlara katılım belgesi verilecek. Bayan Girişimciler bu belge ile projelerini hayata geçirebilmek için ilgili kurumlara başvurabilecekler.
Kadın Girişimcilik Eğitim Programı Başladı