Haberler
26 Şubat 2017 Pazar 13:02

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğanın talimatıyla başlatılan, Çalışma Hayatında Milli Seferberlik programının başlangıcından sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlunun başlattığı, Çalışma Hayatında Milli Seferberlik çalışmaları kapsamında Samsuna gelen bakanlık bürokratları, kamu temsilcileri, işverenleri ve çalışanları bilgilendirdi.

“ İstihdamda Milli Seferberlik ” Kapsamında İş Dünyası Bilgilendirildi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı(ÇSGB) Müsteşar Yardımcısı Kürşad Arat başkanlığında Samsun'a gelen bakanlık bürokratları, bir dizi ziyaretlerde bulundular. Ziyaret kapsamında gerek çalışanların, yatırımcı ve işverenin çalışma hayatı ile ilgili sorunları dinlenerek, görüş ve önerileri alındı. İşveren ile sanayicilere yeni istihdam hedefleri aktarılarak, ilave istihdam destekleri konusunda bilgilendirme yapıldı. Son olarak 15 Temmuz Şehitler Parkı Şehit Ömer Halis Demir Salonu’nda Samsun Valisi İbrahim Şahin'in de katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin’in yanı sıra, Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin, Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Beytekin, bakanlık bürokratları, SGK İl Müdürü Ünal Kaya, kurum müdürleri, işverenler, oda başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Arat: "İşsizliği tek haneli rakamlara düşürmeyi amaçlamaktayız"

Toplantıda bir konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kürşad Arat, "Bu yıl İŞKUR vasıtasıyla işbaşı eğitim programında ciddi bir artışa gidiyoruz. Bu sene 500 bin kişinin faydalanacağı işbaşı eğitim programı düzenlemeyi düşünüyoruz. Bunu 3 aylık sürelerle hayata geçireceğiz. Kullanım şartını bir nebze daha kolaylaştırdık. Bir asgari ücretli çalışanımızın işverene maliyeti, 5 puanlık pirim teşviki dikkate katmazsak 2 bin 177 liradır. 5 puanlık teşvikle beraber yaklaşık 2 bin 88 lira yapıyor. Bunun üzerindeki devlete ödenmiş olan sosyal güvenlik primleri, işsizlik sigortası primleri gibi SGK’ya aktarılan paralar ve devlete ödenmiş olan vergileri devlet 2017 yılı boyunca üstlenmeyi taahhüt etmiştir. Yani yeni istihdama katılan bir kişi için işverene maliyeti yaklaşık 773 lira azaltılmıştır. İşveren sadece bu bağlamda net işçinin eline geçen asgari ödeme tutarını vererek bir işçinin maliyetini üstlenmiş olacaktır. Hızlı bir çözüm üretme babında bunu 1 Şubat itibariyle faydalanma süresini belirledik. Yani 1 Şubat itibariyle istihdama katılmış olanlar geriye olarak bu teşviklerden faydalanabilecekler. Bu teşvike aynı zamanda işbaşı eğitim programıyla da birleştirilebilme imkanı sağlıyoruz. Bundan 1 milyon 500 bin kişinin faydalanabileceğini değerlendirmekteyiz. Böyle bir faydalanma olduğunda da yüzde 12.1’lere ulaşmış işsizlik oranında da ciddi bir azalma, en azından tek haneli rakamlara düşürmeyi amaçlamaktayız" diye konuştu.

Vali Şahin: "Nitelikli üretime ağırlık verip kendimizi geliştirmemiz gerekiyor"

İşsizliğin kabul edilir bir şey olmadığını söyleyen Vali Şahin, "Türkiye gibi genç nüfusu olan bir ülkede insanların işsiz olması sıkıntı verici. Bununla ilgili yapılması gereken bir yığın iş var. Bunun için belki üniversitelerimizin işverenin ihtiyaç duyduğu alanda eleman yetiştirmek veya hassasiyet göstermesi gerekiyor. Milli Eğitim Müdürlüğümüzün meslek liselerden iş adamlarının ihtiyaç duyacağı insanlar yetiştirmesi gerekiyor. Biz istihdamı tetikleyici işlemlere yönelmemiz gerekiyor. Tabii bu anlamda hükümet çok ciddi kararlar aldı. Yüzde 12’lere çıkan bir işsizlik oranı var. Samsun biraz şanslı çünkü Samsun bu bölgede işsizlik oranının en düşük olduğu yer. Bu sevindirici bir durum ama bir taraftan hizmet sektöründe çalıştırdığımız eleman sayısının fazla olması bizi hayıflandırıyor. Halbuki bizim biraz daha nitelikli üretime ağırlık verip kendimizi geliştirmemiz gerekiyor" dedi.

Konuşmaların ardından toplantı, soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

Samsun’da ki toplantıya Çarşamba’yı temsilen; Çarşamba Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şevket Zeren, Yönetim Kurulu Üyesi Sezai Atsan, genel Sekreter Eftal Yetimoğlu  ile Çarşamba Ticaret ve sanayi Odası Genel Sekreteri Gültekin Sürül katıldı.
“ İstihdamda Milli Seferberlik ” Kapsamında İş Dünyası Bilgilendirildi.
“ İstihdamda Milli Seferberlik ” Kapsamında İş Dünyası Bilgilendirildi.
“ İstihdamda Milli Seferberlik ” Kapsamında İş Dünyası Bilgilendirildi.
“ İstihdamda Milli Seferberlik ” Kapsamında İş Dünyası Bilgilendirildi.
“ İstihdamda Milli Seferberlik ” Kapsamında İş Dünyası Bilgilendirildi.
“ İstihdamda Milli Seferberlik ” Kapsamında İş Dünyası Bilgilendirildi.