Haberler
25 Nisan 2017 Salı 13:17

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Çarşamba Ticaret Borsası Meslek Yüksek Okulunda, ulusal hacker kampı eğitimi düzenlendi.

Hackerler Çarşamba'da Eğitim Kampında Buluştu
Çarşamba Ticaret Borsası’nın katkılarıyla, 400 öğrencinin başvurduğu kamp Borsa Meslek Yüksek Okulunda hafta sonu iki gün sürdü.

Cumartesi ve Pazar günleri ikişer ayrı oturumda gerçekleşen eğitime;  Çarşamba Ticaret Borsası Meslek Yüksek Okulu Bilgi ve Bilgi Teknolojileri Bölümü, OMÜ Mühendislik Fakültesi, OMÜ Sivil Havacılık Yüksekokulu, OMÜ Eğitim Fakültesi ile Türkiye’nin çeşitli il ve üniversitelerinden öğrenciler ve yabancı uyruklu öğrenciler ile ortaokul, lise öğrencileri katıldı. Eğitim Programının;  Borsa Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Hakan Can Altunay ile Öğretim Görevlisi Emre Engin’in koordinasyonuyla yapıldığı bildirildi. Üç ayrı laboratuvar ile iki amfide aynı anda gerçeklesen eğitimleri; OMÜ UZEM Sistem Yöneticisi Mustafa Altın Kaynak, Sızma Testi Uzmanları; Kürşat Oğuzhan Akıncı, Anıl Beren Yelken, Yavuz Gökhan Özdemir ile Sistem Yöneticisi Deniz Parlak verdi.

Eğitim Kampıyla ilgili değerlendirme ve açıklamalarda bulunan Çarşamba Ticaret Borsası Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Hakan Can Altunay, bu proje ile siber güvenlik alanında ki yeni gelişmelerin öğrencilere uygulamalı tanıtılması, bu alanla ilgili farkındalık oluşturmak amaçlarında olduğunu söyledi. Bu çalışmanın temellerinin önceki Çarşamba Kaymakamı Caner Yıldız’ın emekleri ve çabalarıyla atıldığını da vurgulayan Altunay, “ Kaymakamımızın yönlendirmesiyle önceki eğitim-öğretim döneminde Çarşamba Halk Eğitim Merkezimizde 6 ay süreyle ortaokul ve liseli öğrencilerimize Kişisel Güvenlik Teknolojileri Eğitimi vermiştik. Bu hafta sonu da bölgemizden ve Ülkemizin çeşitli üniversitelerinden gelen değerli öğrencilerimize okulumuzda bu programı düzenledik. Bu eğitim kampına katılan arkadaşlara; Ağ Güvenlik uygulamaları, Web Uygulama Güvenliği,  Linux Eğitimi, Uygulamalı Sızma Testleri,  PYTHİN Programlama Dili başlıklarında eğitimler verdik” dedi.

OMÜ Çarşamba Ticaret Borsası Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. İsmail Aydemir’de eğitim kampına katılan tüm öğrencilere gelecekte bu alanda başarılar diledi. Bu eğitim desteği ile katılımcılara; Siber güvenlik çalışmalarının ve bu alanda ki tehditlerin geldiği seviyeyi, uygulamalı olarak öğretmek amacında olduklarının altını çizen Aydemir,  “Bu hedefle Siber Güvenlik Uzmanlarının desteği ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen yaklaşık 400 öğrencinin katılımıyla ‘Hacker Camp 2017’ eğitimini gerçekleştirdik. Şehrimizde misafir ettiğimiz eğitimcilerimize ve katılımcı öğrenci arkadaşlarımıza, koordinatörlerimize bu vesileyle teşekkür ediyor, kampımızın verilen bilgilerle öğrencilerimize bilgi değeri katmış olmasının mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. 

Ahmet Naci KILAVUZ