Haberler
7 Temmuz 2017 Cuma 13:32

Çarşamba Ticaret Borsası M. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonunda, fındık işletmecilerine yönelik TKDKnın yeni çağrı döneminde verilebilecek hibe ve destekleri anlatıldı.

Fındık Sektörün De Ki Destekler Anlatıldı
TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu)  Samsun İl Koordinatörlülüğü 42 ili kapsayan yeni 122 milyon avroluk çağrı döneminde desteklenecek projeleri açıkladı. Bu çerçevede, “Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanmasına Yönelik Yatırımların Desteklenmesi” başlığına fındık ürününde de dâhil edildiği duyuruldu.

Konuyla ilgili, Oda, Borsa ve TKDK’nın ortaklaşa organize ettiği, Çarşamba Ticaret Borsası M. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantınsa; TKDK Samsun İl Koordinatörü Dr.Bülent Turan, Çarşamba Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Akman, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Yılmaz,  Çarşamba Ticaret Borsası Meclis Başkanı Nurettin Öztekin, Borsa Yönetim Kurulu Üyeleri, Sezai Atsan ile Hacı Toraman, Borsa Genel Sekreteri Eftal Yetimoğlu, TKDK Danışmanları ve fındık işletmecileri ile temsilcileri katıldı.

İlk konuşmayı yapan Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Yılmaz, fındık ürününün bölge için ekonomik değerini iyi bildiklerini vurgulayarak, bu bağlamda TKDK’nın yeni çağrı döneminde işletmelere yönelik hibe ve desteklerden ilçemiz üreticilerinin en ileri seviyede yararlanabilmeleri için bu toplantının düzenlendiğini söyledi.

Katılımcılara seslenen TKDK Samsun İl Koordinatörü Dr.Bülent Turan; Süt ürünlerinin, et ürünlerinin, su ürünlerinin, kanatlı hayvan et ürünlerinin meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımların desteklenmesine yönelik projelerin destekleneceği yeni çağrı dönemi için buradayız dedi. yeni çağrı döneminin 22 ili kapsayan 122 milyon avroluk olduğunu da açıklayan Turan sözlerini şöyle sürdürdü: “Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanmasına Yönelik Yatırımların Desteklenmesi” başlığına fındık ürünü de dâhil edildi. Elde ettiğimiz verilere bakınca, Samsun genelinde bu yıl 92 bin ton fındık bekleniyor. Bu ciddi bir üretimdir. Onun için biz fındık işletmelerine desteklerden faydalanın diyoruz. Türkiye genelinde fon sıkıntısıyla desteklenmeyen işletme projesi yok. Yeter ki kriterlere uysun”.

İl koordinatörünün konuşmasının ardından katılımcılara TKDK yerinde Kontrol Uzmanı Murat Ersan Bozkır, 6 Eylül 2017’de başlayıp aynı ayın 28’inde sona erecek mevcut çağrı dönemi proje kabulü süreci hakkında teknik bilgiler verdi. Fındık işletmecilerine, bu çağrı döneminde yeni tesis kuruluşundan mevcut fabrikanın modernizasyonu kadar alabileceği desteklere kadar detayları aktaran Bozkır, programın sonunda katılımcıların soruların cevapladı.

Ahmet Naci KILAVUZ
Fındık Sektörün De Ki Destekler Anlatıldı
Fındık Sektörün De Ki Destekler Anlatıldı
Fındık Sektörün De Ki Destekler Anlatıldı
Fındık Sektörün De Ki Destekler Anlatıldı