Haberler
22 Ekim 2016 Cumartesi 12:26

Hukuk Fakültesi Çarşambada kalacak. Çarşambaya Yeşilırmak Üniversitesi kurulması için eksiksiz çalışılacak.

Fakültenin Taşınma Tartışmalarına Ortak Tepki Geldi!
Çarşamba Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesinin ilçeden Samsun Merkeze taşınma gündemine karşılık, belediye başkanı ve ilçede ki sivil tolum kuruluşları ortak tepki gösterdi.

Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası ile Çarşamba Ticaret Borsası öncülüğünde ilçede bulunan sivil toplum kuruluşları Çarşamba Öğretmen Evinde toplandı.  OMÜ, Çarşamba Mustafa Kemal Güneşdoğdu Yerleşkesinde ki Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesinin ilçeden Samsun Merkeze taşınması tartışmalarına karşılık toplanan; Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri bu söylemlere yapılan basın açıklaması ile karşı çıktılar.

Çarşamba Öğretmen evinde toplanan grup adına basın açıklamasını Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Yılmaz okudu. Yılmaz sözlerine, “2009 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Çarşamba'da kurulan, OMÜ Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsünde bulunan, ALİ Fuat Başgil Hukuk Fakültesinin bazı öğretim üyelerinin girişimi ile Çarşamba ilçesinden Samsun merkeze taşınması gündeme getirilmiş ve bununla ilgili bir kampanya başlatılmıştır. Bu kampanya ile birlikte öğrencilerde alet edilerek, imza kampanyasıyla birlikte öğrencilerden destek istenmiştir” diyerek başladı.

Giriş açıklamasının ardından Yılmaz,” Bu vesileyle Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası ile Çarşamba Ticaret Borsası öncülüğünde, Çarşamba’yı topyekûn temsil ettiğini düşündüğümüz; Belediye başkanıyla, siyasi parti temsilcileriyle, sivil toplum örgütleriyle birlikte bir basın açıklaması yapmaya karar verdik.  Hukuk fakültemizin Çarşamba’da kalması ve ikinci bir devlet üniversitesinin ilçemizde kurulması ile ilgili yapılması gereken ne varsa, kat edilmesi gereken hangi yol var ise, destek almamız gereken hangi irade var ise topyekûn Çarşambalılar olarak hazır olduğumuzu ve bundan sonra bu işin takipçisi olacağımızı ifade etmek için buradayız” dedi.

ÇTSO Başkanı Ahmet Yılmaz, ortak açıklamayı şu sözler ile sürdürdü:

“Çarşamba ilçemiz, Samsun merkezine 36 km. uzaklıkta ve yarım saatlik bir ulaşım mesafesine sahip, havalimanına 12 km uzaklıkta büyükşehir ile bütünleşmiş olmuş birçok il merkezinden büyük bir merkezdir. Raylı sistemin Büyükşehir Belediye Başkanımızın özverili çalışmalarıyla Tekkeköy’e kadar uzanmış olması bu mesafeyi çok daha yakınlaştırmıştır. Çarşamba ilçemiz, merkez nüfusu (köyler hariç) 75 bin 437’dir. Çarşamba ilçemizin birçok ilden büyük olmasının yanında, sosyal, kültürel ve ekonomik özelliklerinin de getirdiği bir gelişme ile 2008 yılında Çarşamba Ticaret Borsamızın katkıları ile kurulan meslek yüksek okulumuzla başlayan süreçte, Önce Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi, 2009 yılında Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuştur”.

BAŞGİL İSMİ TESADÜFEN VERİLMEMİŞTİR

“Ali Fuad Başgil ismi tesadüfen verilmiş bir isim değildir. Ömrünü hukuka ve hukukun üstünlüğüne adamış; 1960 ihtilali sonrasında darbecilere, cuntacılara karşı milli iradeyi ve demokrasiyi savunmuş merhum Çarşamba’lı hukukçu ve devlet adamı Ord.Prof.Dr.Ali Fuad Başgil’e hürmeten ve bir vefa borcunun ifası olarak OMÜ Hukuk Fakültesi merhum Başgil’in adıyla ve onun memleketi Çarşamba’da kurulmuştu”.

CUMHURBAŞKANIMIZ TAKDİR ETMİŞTİR

“Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından bu husus vefa borcunun yerine getirilmiş olması nedeniyle çok büyük bir memnuniyetle de karşılanmış, Samsun Cumhuriyet Meydanında tüm Samsun’a ve Türkiye’ye de ilan edilmiştir. Yine 2010 yılında bütün malvarlığını memleketi Çarşamba’da kendi adıyla kurulan OMÜ Güneşdoğdu Kampüsü’ndeki fakülte binalarının yapımına harcayan hayırsever Mustafa Kemal Güneşdoğdu, Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi, Çarşamba İletişim Fakültesi, Çarşamba adıyla kurulan Çarşamba İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ile Tıp Fakültesi derslikleri binalarının yapımını tek başına üstlenerek bitirmiş, 7 Şubat 2016 tarihinde de aramızdan ayrılmıştır. Çarşamba ilçesinde kazandığı tüm birikimini ve mal varlığını yine Çarşambalı hemşerilerine ve eğitime harcamıştır. Bu yıl da, Çarşamba’nın yetiştirdiği değerlerden olan sayın hayırsever Tülay Ulusoy tarafından merhum babası adına OMÜ Mehmet Tülazoğlu Adalet Meslek Yüksekokulu aynı kampüs alımında inşa edilerek törenle öğrenime açılmıştır. Çarşamba Güneşdoğdu Kampüsünde ki Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi bu yıl 4. mezunlarını, İletişim Fakültesi ise ilk mezunlarını verecektir. Halen Belediye-Rektörlük işbirliği ile öğretim üyeleri için 20 dairelik misafirhane ve kültür merkezi inşaatının yapımı devam etmektedir.”

ŞAHSİ BEKLENTİLER

Ahmet Yılmaz son olarak“Samsun merkezde ikamet etmek gibi tamamen şahsi beklentilerle bazı öğretim üyeleri tarafından Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesinin taşınması gündeme getirilmek istenmiş, hatta bu kampanyaya dahil olmayan öğrencilerin sınıf geçirilmeyeceği yönünde baskılar yapıldığı şeklinde bilgiler kulağımıza gelmektedir. Yine son günlerde de, Samsun’da kurulması gündemde olan ikinci devlet üniversitesinin Çarşamba Güneşdoğdu Kampüsü merkezli olmasını önlemek için, yapılan girişimleri basın yayın organlarından takip etmekteyiz. Çoğu illerde bulunan üniversitelerden alt yapı olarak çok daha üstün niteliklere sahip bir kampüs alanına kavuşmuş bulunmaktayız. Yine Gençlik Spor Bakanlığımızca yürütülen faaliyetler çerçevesinde bir kaç binada faaliyet gösteren 750 kişilik öğrenci yurdu ve birçok özel yurt ilçemizde eğitime katkı sunmaktadır. Yine Gençlik Spor Bakanlığımızın 500 kişilik bir öğrenci yurdu projesi bulunmaktadır. Çarşamba ilçesi mevcut dinamik ve ticari yapısı ile üniversite şehri olmasının da sağlayacağı büyük bir birikim ile bölgenin önemli bir eğitim üssü haline gelecek bu durum ilçemizde büyük bir dönüşüme de katkı sunmuş olacaktır” ifadelerini kullandı.

DÜNDAR, “YEŞİLIRMAK ÜNİVERSİTESİNİ HEP BİRLİKTE KURACAĞIZ”.

Yapılan basın açıklamasından sonra konuşan Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar’da bu tartışmaların ve taşınma talebi söylentilerinin yalnızca bir iki hocanın yönlendirmesiyle başladığını savunarak, “O Hocalarımız maalesef bencilce düşünüyorlar. Öğrencilerimizi de tahrik ederek, sindirerek yönlendirmeye çalışıyorlar. Gençlerimiz bu fakültenin buraya nasıl geldiğini maalesef bilmiyorlar. Bu konuyu ortaya atanların amacı tamamen kişiseldir. Bunlar; Samsun’da oturan, evlerinin yakınında ki bir kampüse gidip gelmek gibi tamamen bencilce bir anlayışla, daha bir ay önce buraya gelmiş, burada ki geçmişi bilmeyen, burada yapılan çalışmayı bilmeyen, üniversite birinci sınıf öğrencilerini tahrik ederek, ayaklandırarak bir iş yapmaya teşebbüs etmiş yalnızca bir iki hocadır. Bu girişimler en başta OMÜ Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültemizin kurucusu Cumhurbaşkanımızı üzecek, merhum Ali Fuad Başgil ve hayırsever Mustafa Kemal Günşedoğdu’nun aziz hatıralarına ve Sayın Tülay Ulusoy’a saygısızlık teşkil edecektir. Bu gayri ahlaki bir kalkışmadır. Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz ve karşısındayız.  OMÜ Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi’nin Çarşamba ilçesinin üniversite şehri olması yolunda atılmış büyük bir adımdır. Hayırseverlerimizin öncülüğünde, değerli Çarşambalılarla İnşallah kısa sure içerisinde burada Yeşilırmak Üniversitesini hep birlikte kuracağız. Bizim gündemimiz bu tartışmalar değildir.  Yapılmış, devam eden kurumu buradan göndermek diye bir gündemimiz yok” diye konuştu.

YILMAZ ve DÜNDAR’DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Hukuk fakültesinin taşınma gündemine daha önce basın yoluyla Samsun Büyük şehir belediye başkanı Yusuf ziya yılmaz ile Çarşamba belediye başkanı Hüseyin Dündar’da tepki göstermişti. Yılmaz,“Hukuk Fakültesi'nin Merkeze Taşınması Son Derece Yanlış Olur”, Dündar, “Samsun'da kurulması gündemde olan ikinci devlet üniversitesinin Çarşamba Güneşdoğdu Kampüsü merkezli olmasının önüne geçmeye çalışanlar olduğunu ileri sürerek, "Çarşamba İlçemize yükseköğrenim için şehir dışından gelmiş tüm öğrencilerimiz bizim misafirlerimizdir” demişti.

Çarşamba Öğretmenevinde ki açıklamaya; Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Ak Parti İlçe Başkanı Halit Doğan,  CHP İlçe Başkanı Süleyman Bilici, MHP İlçe Başkanı Kemal Düzgün,  Saadet Partisi İlçe Başkanı Adına, Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Mustafa Barutçu, Çarşamba Ticaret Borsası Meclis Başkanı Nurettin Öztekin, Çarşamba Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Servet Zeren, Çarşamba Sebze ve Meyve Hali Dernek Başkanı, Borsa Meclis Üyesi Mehmet Arslan, Yönetim Kurulu Üyesi Sezai Atsan, Çarşamba Ticaret Borsası Genel Sekreteri Eftal Yetimoğlu, Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, Esnaf Sanatkârlar Kredi Kefalet Koop. Başkanı Selahattin Akkuş, Samsun’da bulunan Çarşambalılar Derneği Başkanı Saadettin Sarıoğlu,  Muhtarlar Derneği Başkanı Veysel Oduncu,  Şoförler Odası Başkanı Musa Bala, Bakkallar Odası Başkanı İsa Acar, Lokantacılar Odası Başkanı Hasan Gümüş, Kuyumcular Derneği Başkanı Galip Arslan,  Çarşamba Genç İş Adamları Derneği Başkanı Yücel Özden, Çarşamba Yeni Genç İş Adamları Derneği Sercan Albayrak, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Hakan Köse, Madeni Sanatkârlar Odası Başkanı Mustafa Dündar, Marangozlar Odası Başkanı Yusuf Dündar, Berberler Odası Başkanı Ümit Taşan, Demirciler Odası Başkanı Kerim Çakır, Samsun Eczacılar Odası Çarşamba Temsilcisi Ömer Bir, Kahveciler Odası Başkanı Erdal Çalışkan, Bakırcılar Odası Başkanı İsmail Çelik, Kunduracılar Odası Başkanı Osman Aydın, Terziler Odası Başkanı Enver Yılmaz, Çarşamba Kızılay Derneği Şube Başkanı Erol Kurt, Çarşamba Emniyet Hiz.Dest. Derneği Başkanı Ali Arat, Çarşamba Yüksek Öğrenim Derneği Başkanı Muharrem Fatsal, Çarşamba Hukuk Fakültesi Mezunu Av.Orhan Deniz tam destek vererek ortak yapılacak çalışmalarda her zaman Çarşamba için var olduklarını belirtiler.

ÇARŞAMBALILAR DERNEĞİNDE BİR ARAYA GELDİLER

Gündüz yapılan basın açıklamasının ardından konu akşam saatlerinde, Samsun’da bulunan Çarşambalılar Derneğin’de de masaya yatırıldı. Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar ,Ak Parti İlçe Başkanı Halit Doğan, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Yılmaz ile  Çarşamba Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Servet Zeren, Samsun'da Bulunan Çarşambalılar Derneğini ziyaret ettiler.Grubu, Çarşambalılar Derneği Başkan Sadettin Sarıoğlu ve Yönetimi karşıladı. Ziyaret sonrası yapılan açıklamada, “Başta Çarşamba için 2.bir üniversite kurulması için oluşturduğumuz Çarşamba Üniversite Platformunun çalışmaları olmak üzere güncel konuları istişare ettik” denildi.
Fakültenin Taşınma Tartışmalarına Ortak Tepki Geldi!
Fakültenin Taşınma Tartışmalarına Ortak Tepki Geldi!
Fakültenin Taşınma Tartışmalarına Ortak Tepki Geldi!
Fakültenin Taşınma Tartışmalarına Ortak Tepki Geldi!