Haberler
6 Nisan 2023 Perşembe 14:01

Çarşamba Ticaret Borsası (ÇTB) yürüttüğü sürdürülebilirlik vizyonu kapsamında başlattığı Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile Çarşambada enerji sarfiyatına yönelik öncü projelere imza atmaya devam ediyor.

ÇTB Kendi Elektriğini Üretecek

Çarşamba Ticaret Borsası, Borsa hizmet binasının elektrik sisteminde değişikliğe giderek Güneş Enerji Santrali projesiyle başlattığı enerji sarfiyatını düşürme yönündeki adımlara, Çarşamba Ticaret Borsası çatısı üzerine kurulacak Güneş Enerji Santrali projesi ile devam ediyor.


Çarşamba Ticaret Borsası’nın elektrik ihtiyacının tamamını karşılayacak fotovoltaik elektrik sistemi ile Güneş Enerjisi Santralinde üretilen enerji dönüştürülecek ve elde edilen enerjinin dağıtımı yapılarak artı kazanç elde edilecek.


“Çarşamba Ticaret Borsası Güneş Enerji Santrali – GES” olarak adlandırılan proje, güneşten yılda yaklaşık 26,16 kWp elektrik enerjisi elde edilecek. Kurulacak sistemde çatı üstüne montajlı olmak üzere 545 Wp gücünde 48 adet Fotovoltaik paneller kullanılıyor. Sistem sayesinde Çarşamba Ticaret Borsası’nın yıllık ortama 20 kWe enerji ihtiyacı karşılanacak.


Yıllık İki Kat Daha Fazla Elektrik Üretimi Yapılacak


Güneş Enerji Santralinin detaylarına ilişkin konuşan Çarşamba Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Yılmaz, sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında yürütülen GES projesinin hayata geçirildiğini ifade etti. Yılmaz, “Borsa olarak bölgemizde ve ilçemizde ileriye dönük yaptığımız projelerimize ve yatırımlarımıza bir yenisini ekliyoruz. Güneş Enerji Santrali ile ilçemizde enerji sarfiyatına dönük gelecek vaat eden bir çalışmayı ortaya koyduk. Yıllık elektrik ihtiyacımızın tamamını karşılayacak fotovoltaik elektrik sistemi ile santralde üretilen enerji dönüştürülecek ve elde edilen enerjinin dağıtımı yapılacak. Borsa olarak karbon salınımı azaltmaya yönelik yürüttüğümüz sürdürülebilirlik çalışması GES projesi ile güneşten üretilecek yenilebilir enerji sayesinde yıllık karbondioksit salınımı da büyük ölçüde azaltılmış olacak, Borsamızın yıllık tüketiminin iki katı kadar üretim yapılarak, hem yıllık elektrik tüketimi ücretsiz hale gelecek hem de tüketilen miktar kadar elde edilen enerji devlete satılacak. Böylelikle güneş panelleri ile üretilen enerjinin satışı ile ülkemizde yaşanan enerji sorununa destek olmayı planlıyoruz, yürüttüğümüz ileriye dönük enerji politikamız ve bu eksende hayata geçirdiğimiz örnek GES projemiz ülkemize, ilçemize ve borsamıza hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.


Yılmaz, Çarşamba Ticaret Borsası’nın, Çarşamba’da hayata geçen ilk GES projesi olma özelliğini taşıyan “Çarşamba Ticaret Borsası Güneş Enerji Santrali – GES” projesi ile Çarşambalı yatırımcılara, Çarşamba’da kurulan Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) ve kamu kurumlarına öncülük ederek sağlanacak olan enerji tasarrufu ile karlı yatırım avantajlarını Çarşamba ile buluşturduğunu ifade ederken, bu örnek proje gibi sürdürülebilir projelerin yaygınlaştırılması gerektiğinin altını çizdi.

ÇTB Kendi Elektriğini Üretecek