Haberler
6 Ocak 2016 Çarşamba 11:10

Kar yağışı sonrası zarar gören çiftçilerden, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü dilekçe ile başvurularını bekliyor.

Çiftçilerden Zarar Dilekçeleri Bekleniyor !
Çarşamba’da 30-31 Aralık 2015 günlerinde aşırı kar yağışı meydana geldi. Yağıştan dolayı tarımsal üretim yapılan alanlarda ve özellikle örtü altı üretimi denilen seralarda zararlar meydana geldi. Aşırı kar yükünden dolayı seraların çoğunun yıkıldığı bildirildi.

Zararları yerinde görmek için araziye giden Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür Gürsel Balcı ve Çarşamba Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Osman Akman, incelemelerde bulundular.  

İncelemeler sonrası açıklama yapan İl Müdürü Kadir Güven, “İlçe Müdürlüğümüz hasar ile ilgili afet ihbarını çekmiştir ve konuyla ilgili bilgileri İl Müdürlüğümüze ulaştırmıştır. Bizlerde sizlere destek olabilmek adına buradayız, konuyu Bakanlığımızın ilgili makamlarına ilettik” dedi.

Çarşamba Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Osman Akman’da hasarın Damlataş Mahallesi başta olmak üzere; Turgutlu, Bölmeçayır, Karabahçe, Kuşhane ve diğer mahallelerde de irili ufaklı bulunan seralarında çökmesiyle var olduğunu söyledi. “Aynı zamanda ahır dediğimiz hayvan barınaklarımızın da aşırı kar yükünden dolayı çatıları yıkılmıştır” diyen Akman, “Bizlere teselli veren can kaybının olmayışıdır. İlçe Müdürlüğü olarak Afet İhbarını çektik. Şu an hasara uğrayan bölgelerimize ulaşmak kısmen zor olmakla birlikte üreticilerimizin dilekçelerini topluyoruz.  Muhtarlarımızla irtibata geçerek zarar ziyana uğrayan diğer çiftçilerimizin de İlçe Müdürlüğümüze dilekçe vermeleri konusunda bilgilendirme yapmalarını istiyoruz. Bundan sonraki süreçte ekiplerimiz yerinde hasar tespitleri yapacaklar. 2015/7510 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına göre Çeşitli Afetlerden Zarar Gören Gerçek veya Tüzel Kişi üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kapsamındaki Kredi Borçlarının ertelenmesi kapsamında işlem yapılacaktır” dedi.

Ahmet Naci KILAVUZ
Çiftçilerden Zarar Dilekçeleri Bekleniyor !
Çiftçilerden Zarar Dilekçeleri Bekleniyor !
Çiftçilerden Zarar Dilekçeleri Bekleniyor !
Çiftçilerden Zarar Dilekçeleri Bekleniyor !