besttourbooking.com
Haberler
18 Ağustos 2016 Perşembe 12:15

Samsunun Çarşamba ilçesinde 2016 yılı fındık hasat döneminde sona yaklaşılırken, Çarşamba Ticaret Borsası(ÇTB) sezonun ilk fiyatını açıkladı. ÇTB işlem tabelasında %50 randıman kabuklu fındık kilogram başına brüt 11.50, net 11.20 TL olarak işlem görmeye başladı.

Çarşamba’da Fındık, Sezona 11.50 Tl’den Başladı!
Karadeniz bölgesinin önemli geçim kaynaklarından olan fındık ürününün 2016 yılı hasadında sona yaklaşılıyor. Üretici topladığı fındığı pazara indirmeye başladı. Üreticinin merakla beklediği fındık fiyatları Karadeniz bölgesinde, kilogram başına ortalama 11,5 TL’den açıldı.

Samsun'un Çarşamba Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Yılmaz, yeni sezon fındık açılış fiyatının üreticiye ve iş adamlarına hayırlı olmasını diledi. Fındık ürününün bölgenin önemli geçim kaynaklarından biri olduğunun altını çizen Yılmaz, "Bu sezon Çarşamba Ticaret Borsası işlem tabelasında 11,5 TL’den alım fiyatları başlamıştır" dedi. Artık piyasada fiyatta şaibe kalmadığını da vurgulayan Kazım Yılmaz, “Borsamızın fiyatları tüm esnaflarımız ve üreticilerimize verdiğimiz gerçek fiyattır. Fiyatla ilgili spekülasyonlar bugünden sonra olmayacaktır. Bu verilen fiyatların dışındaki rakamlara itibar etmemeliyiz. Üreticilerimiz Borsamızın fiyatına her zaman itibar etsinler” diye konuştu.

DOĞAL FARK

2016 yılında, önceki dönem fındıkla ilgili fiyat farkı olduğunu da kaydeden Yılmaz, “2015 yılından kalan eski fındık halen üreticilerimizin ve sanayicilerimizin elinde var. İhracatçılarımız tarafından doğal olarak eski fındık yeni fındığa oranla daha düşük bir fiyatla alınacaktır. Fındık tüccarı arkadaşlarımızda dolayısıyla üreticilerden eski fındığı doğal olarak daha düşük bir fiyata alacaklardır. Ayrıca üreticilerimizden isteğimiz, eski fındıkları ile yeni fındıklarını karıştırarak piyasaya getirmemeleridir. Üreticilerimizi bu konuda bilgilendirmek ve hassasiyetlerini kendi kazançları için en üst seviyede tutmalarını da istiyorum” dedi.

KURUTMADAN SATMAYIN!

Ağustos ayının ilk günlerinde sahil kesimlerinde başlanan toplama işlemi büyük ölçüde devam ederken, orta ve yüksek kesimlerde ise toplanmaya bu tarihlerde başlanacağını kaydeden Yılmaz, hasat döneminin devam ettiği bölgede üreticiye fındığını kurutmadan pazara indirmeme çağrısında bulundu. Borsa Başkanı Kazım Yılmaz şöyle konuştu: "Yaş fındık kurutulmadan piyasaya indirildiğinde en büyük risk fındıkta küflenme (Aflatoksin) olma ihtimalidir. Bu durumda fındık, küflenme (Aflatoksin oluşumu) hastalığı tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Bu sorun öncelikle birinci derecede değerli üreticilerimizin kazançlarını olumsuz yönde etkileyecek ve ekonomik değer düşüşüne sebep olacaktır. Yaş fındık alımlarının zahirecilerimiz tarafından da yapılmaması son derece önemlidir. Hem fındık üreticimiz, hem zahirecilerimiz hem de kırım yapan fabrikalarımızın mağduriyetleri böylece önleyecektir” dedi. Üreticileri de uyaran Başkan Yılmaz: "Fındığımızı mümkün olduğunca, tümünü pazara indirmeyip, ihtiyaç nispetinde satış yapılmasını sağlamalıyız. Böylece piyasada oluşacak arz-talep dengesinin makul ölçülerde oluşmasına neden olarak, fiyatının çıkmasına, piyasada talep fazlası fındığın oluşmamasına engel oluruz. Böylelikle piyasa dengelerinin fiyatlara olumlu yansıyacağını düşünüyorum” İfadelerini kullandı.