Haberler
6 Temmuz 2020 Pazartesi 16:35

Çarşamba Ticaret Borsası (ÇTB) tarafından yapılan açıklamada 2020 yılı fındık rekolte tahmini için görevli komisyonun çalışmalara başladığı duyuruldu.

Çarşamba’da Fındık Rekolte Tespitine Başlandı

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Çarşamba Ticaret Borsası Genel Sekreteri Sercan Yaşar, “Tarımsal üretim tahminlerinin yapılması; üreticiler, ticari kesim, sanayiciler ve tarım politikalarını oluşturan kamu birimleri açısından büyük önem taşımakta. Dolayısıyla yapılan tahmin çalışmalarının büyük bir hassasiyet ve titizlikle yapılarak gerçeğe uygun şekilde kamuoyuyla paylaşılması gerek.” şeklinde konuştu.

2019’da 62 bin ton fındık

İl genelinde 13 ilçede 200 den fazla noktada çotanak sayımı yapıldığını belirten Genel Sekreter Yaşar, rekolte tahmin çalışmasında görevli komisyonda borsayı temsilen bir personelin yer aldığını söyledi.  Yaşar, “2019 yılı ilçemiz nezdinde yapılan fındık rekolte tahmini yaklaşık 65 bin ton idi. 2020 Haziran ayı sonu itibariyle yaklaşık 62 bin ton kabuklu fındık pazara inmiş durumda.” dedi.

Çarşamba ilçesi ekili/dikili tarım arazilerinin tespiti için kullanılan uydu görüntüleme altyapısının güncellemesiyle beraber verilerin daha sağlıklı olarak alınabildiğine dikkat çeken Yaşar, 2019 yılı Çarşamba özelinde yapılan rekolte tahmin çalışmalarının başarılı olduğunu bu yılda aynı başarıyı yakalamayı amaçladıklarını ifade etti.

Fındık nefes aldırdı

Çarşamba Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Yılmaz, tarım teknolojilerinin gelişmesi, bilgiye ulaşımın kolaylaşması ve bilinçlendirici faaliyetlerin artması gibi nedenlerle fındık kalitesinin eskiye oranla daha iyi olduğunu belirtti. İlçe ekonomisinde fındığın önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz, “Bu yıl korona virüs pandemisi sebebiyle ticari hayatın her noktası zor günler geçirdi. Fındık hem Çarşamba ekonomisine hem ülkemizin ihracatına katkısı ile derin bir nefes aldırdı, aldırmaya da inşallah devam edecek. 2018/2019 yılı haziran ayı itibariyle fındık ihracatımız yaklaşık 244 bin ton idi. 2019/2020 yılı haziran ayı itibariyle rekor kırarak yaklaşık 310 bin ton oldu. Bu ihracat ile ülkemize 2 milyar doları aşkın döviz girdisi sağlandı. İnşallah bu yıl da üreticimiz, sanayicimiz, ilçemiz ve ülkemiz için bereketli bir fındık sezonu olur.” dedi.

Çarşamba’da Fındık Rekolte Tespitine Başlandı