Haberler
22 Haziran 2015 Pazartesi 10:18

Çarşamba Ticaret Borsası M.Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonunda düzenlenen toplantıda, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan Proje Başvuru Yönetimi Birim Amiri E. Tolga Özongan, hibe programından yararlanmak isteyenlere koşullarla ilgili bilgiler verdi.

Çarşamba Borsa’da Ipard Iı Programı Anlatıldı
AMAÇ YATIRIMCILARI DESTEKLEMEK

Açılış konuşmalarının ardından, TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü olarak, IPARD II hibe programının proje kabullerinin çok yakın bir tarihte açılacağını bununla ilgili Proje Başvuru Yönetimi Birim Amiri E. Tolga Özongan, programda amacın yatırımcıları desteklemek, yapılan yatırımların Avrupa Birliği normlarına uygun hale gelmesini sağlamak, dolayısıyla, kalite, verim ve uygun istihdamı sağlayarak uzun ömürlü işletmeler oluşturmak olduğunu ifade etti.

Katılımcılara IPARD II’nin programının kapsayacağını düşündükleri alanları aktaran Özongan :”Program, et ve süt üreten tarımsal işletmeleri, et ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasını hibe ile destekliyor.  Meyve, sebze ve su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasını, bu amaçla yapılacak bina ve araç gereç alımında hibe desteği sağlıyor.  Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi, yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi, kültür balıkçılığının geliştirilmesi ve kırsal turizmle ilgili yatırımlarda da gerekli koşullar sağlandığında maksimum 5 kez başvuru yapılabileceğini, her tedbirde farklı olmak üzere 5 bin Euro’dan 500 bin Euro'ya kadar destek sağlanıyor” dedi.

Desteklerin tamamen hibe şeklinde olup belirli şartlar sağlandığında yatırımın yüzde 50’si ile yüzde 65'lik kısmını oluşturabildiği gibi bu oran % 80 'e kadar varabildiğinin de altını çizen Özongan:” Çiftçilerimizin ve iş adamlarımızın kafasında proje fikri oluştuktan sonra prosedürlerimiz çerçevesinde İl Koordinatörlüğü Yardım Masamız aracılığıyla gerekli tüm desteği sağlıyoruz. Bize sağlanan hibe miktarının kullanılmasını sağlayarak ilimize daha fazla istihdam oluşturmaya çalışıyoruz.

Bilgilendirme sunumunun ardından toplantıya katılan; Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği Müdürü Cüneyt Erdoğan, Çarşamba Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Osman Akman ile Tolga Özongan, Terme Ziraat odası Başkanı Yetkin Mehmet Karamollaoğlu; Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir ile Samsun, Çarşamba, Ayvacık, Salıpazarı, Terme’de görevli Tarım danışmanları ve üreticiler ile muhtarların sorularını yanıtladılar.

Ahmet Naci KILAVUZ
Çarşamba Borsa’da Ipard Iı Programı Anlatıldı
Çarşamba Borsa’da Ipard Iı Programı Anlatıldı
Çarşamba Borsa’da Ipard Iı Programı Anlatıldı