Haberler
24 Şubat 2016 Çarşamba 11:32

Çarşamba Ticaret Borsası M. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıda Ticaret ve Sanayi Odasına (ÇTSO) üye gıda ve özel eğitim sektörü mensuplarına ve Borsa üyelerine alanında uzman kişiler tarafından hibeler, destekler, teşvikler ile iş başı programları anlatıldı.

Borsada, Meslek Gruplarına Hibe ve Destekler Anlatıldı.
Açılış konuşmasını ÇTSO Başkanı Ahmet Yılmaz yaptı. Katılımcılara teşekkür ederek sözlerine başlayan Yılmaz, Bölgesel  Kalkınma Proje Ofisini anlattı. Ofisin kapısının tüm üyelere açık olduğunun özellikle altını çizen Yılmaz, “Bizler hibe ve destek veren kurumlara proje oluşturabilmeniz için tüm rehberlik hizmetlerini size vermeye hazırız, bu hizmeti vermeye de başladık. İlçelerimizde ki tanıtımların ardından sırasıyla meslek gruplarımızla bu toplantıları yapıyoruz. Önceki meslek grubumuz inşaatçıların ardından şimdi sizlerle bir araya geldik" dedi.

UZMANLAR BİLGİLER VERDİ

Açılış konuşmasının ardından özel eğitim sektörü mensuplarına ve Borsa üyelerine,  alanında uzman kişiler tarafından hibeler,  destekler, teşvikler ile iş başı programları anlatıldı.

Çarşamba Bölgesel  Kalkınma Proje Ofisi Müdürü ve Proje Uzmanı Ayfer İlhan Oda ve Borsa üyelerine nasıl ve hangi alanlarda hizmet verdiklerini detaylarıyla anlattı. Bölgesel  Kalkınma Proje Ofisinde görevli Mekatronik Mühendisi Sercan Yaşar’da kendisini tanıtarak çalışmaların hızla devam ettiğini söyledi.

KOSGEB Uzmanı Hakan Gürel kendi alanlarındaki destekleri paylaşarak bu desteklerden faydalanabilmek için izlenilmesi gereken yolları aktardı. Gürel ayrıca Oda Başkanı Ahmet Yılmaz’ın girişimleri ile her pazartesi günü odada üyelere hizmet vermeye başladıklarını duyurdu.

OKA’dan Emre Arslanbay, kurumlarının destek ve hibe programlarının nasıl işlediğini detaylarıyla ifade etti.

TKDK (Türkiye Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) Proje Başvuru Yönetimi Birim Amiri Tolga Özongan,  destek ve hibe alanlarını ve takip edilmesi gereken yolları katılımcılarla paylaştı.

Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hasan Kılıçaslan İş-Kur’un çalışmalarını ve işverenler ile çalışanların bu uygulamalardan hangi yollarla faydalanabileceğini slâytlar eşliğinde katılımcılara anlattı. Kılıçaslan,” Aktif İş Gücü Piyasası Programları, İş Başı Eğitim Programları, İş Sağlığı ve Güvenliği, Mesleki Yeterlilik Belgesi başlıklarında meslek gruplarının temsilcilerine geniş bilgiler vererek, onların sorularını cevapladı.

Samsun Sosyal Güvenlik Merkezi İl Müdürü Ünal Kaya, işveren ile işçi ilişkilerini sosyal güvenlik açısından anlatarak, özellikle sigorta pirimi teşvikinden işverenlerin yararlanabileceğini vurguladı.

Samsun, İlkadım Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Murat Tokgöz’de sunum yaparak sigorta pirimi teşvikini ve nasıl başvurulacağını anlattı.

Son olarak konuşan, Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma ve örgütlenme Şube Müdürü Orhan Şanlı, kurumlarının çalışmaları ile projeleri hakkında bilgiler aktardı.

Uzmanların sunumlarının ardından katılımcıların soruları cevaplandırıldı.

Ahmet Naci KILAVUZ
Borsada, Meslek Gruplarına Hibe ve Destekler Anlatıldı.
Borsada, Meslek Gruplarına Hibe ve Destekler Anlatıldı.
Borsada, Meslek Gruplarına Hibe ve Destekler Anlatıldı.
Borsada, Meslek Gruplarına Hibe ve Destekler Anlatıldı.
Borsada, Meslek Gruplarına Hibe ve Destekler Anlatıldı.