Haberler
18 Mart 2016 Cuma 11:41

Çarşambada, Ticaret Odası ile Ticaret Borsasının ortaklaşa kurduğu Bölgesel Kalkınma Proje Ofisinin tanıtım toplantılarının 10uncusu gerçekleştirildi.

Borsada, İşletmelere Destekler Anlatıldı.
Çarşamba Ticaret Borsası M. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonunda düzenlenen toplantıda; akaryakıt istasyonları sahiplerine, nakliyecilere, oto galeri ile yedek parça işletmecilerine, servis taşımacılığı mensuplarına Bölgesel Kalkınma Proje Ofisi hakkında bilgiler verildikten sonra alanında uzman kişilerce hibe, destek ve teşvikler anlattı.

Açılış konuşmasını ÇTSO Başkanı Ahmet Yılmaz yaptı. Katılımcılara teşekkür ederek sözlerine başlayan Yılmaz, Bölgesel Kalkınma Proje Ofisini anlattı. Ofisin kapısının tüm üyelere açık olduğunun özellikle altını çizen Yılmaz, “Bizler hibe ve destek veren kurumlara proje oluşturabilmeniz için tüm rehberlik hizmetlerini size vermeye hazırız, bu hizmeti vermeye de başladık. İlçelerimizde ki tanıtımların ardından sırasıyla meslek gruplarımızla bu toplantıları yapıyoruz. Önceki meslek gruplarımızın ardından şimdi sizlerle bir araya geldik. Ayrıca her pazartesi günü de KOSGEB’ten bir uzman Odamızda sizlere yardımcı olacaktır" dedi.

UZMANLAR BİLGİLER VERDİ

Açılış konuşmasının katılımcı meslek grupları mensuplarına ve Borsa Üyelerine, alanında uzman kişiler tarafından hibeler, destekler, teşvikler ile iş başı programları anlatıldı.

Çarşamba Bölgesel Kalkınma Proje Ofisi Müdürü ve Proje Uzmanı Ayfer İlhan Oda ve Borsa üyelerine nasıl ve hangi alanlarda hizmet verdiklerini detaylarıyla anlattı. Bölgesel Kalkınma Proje Ofisinde görevli

Mekatronik Mühendisi Sercan Yaşar’da kendisini tanıtarak çalışmaların hızla devam ettiğini söyledi.

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı)Samsun İl Müdürü Ahmet Dursunoğlu,  kendi alanlarındaki destekleri paylaşarak bu desteklerden faydalanabilmek için izlenilmesi gereken yolları aktardı. Dursunoğlu ayrıca Oda Başkanı Ahmet Yılmaz’ın girişimleri ile her pazartesi günü odada üyelere hizmet vermeye başladıklarını da duyurdu.

TKDK’dan (Türkiye Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) Samsun İl Müdürü Bülent Turan,  gelen destek ve hibe programlarının nasıl işlediğini detaylarıyla ifade ederek, destek ve hibe alanlarını ve takip edilmesi gereken yolları katılımcılarla paylaştı.

Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Yardımcısı Ayhan Keleş, İş-Kur’un çalışmalarını ve işverenler ile çalışanların bu uygulamalardan hangi yollarla faydalanabileceğini slâytlar eşliğinde katılımcılara anlattı. Keleş,” Aktif İş Gücü Piyasası Programları, İş Başı Eğitim Programları, İş Sağlığı ve Güvenliği, Mesleki Yeterlilik Belgesi başlıklarında meslek gruplarının temsilcilerine geniş bilgiler vererek, onların sorularını cevapladı.

Samsun Sosyal Güvenlik Merkezi İl Müdürü Ünal Kaya, işveren ile işçi ilişkilerini sosyal güvenlik açısından anlatarak, özellikle sigorta pirimi teşvikinden işverenlerin yararlanabileceğini vurguladı.

Samsun, İlkadım Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Murat Tokgöz’de sunum yaparak sigorta pirimi teşvikini ve nasıl başvurulacağını anlattı.

Programa ayrıca; Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Muharrem Yaralı, Çarşamba Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Mehmet Acar, Çarşamba Ticaret Borsası ile Ticaret Odası personeli de katıldı.

Uzmanların sunumlarının ardından katılımcıların soruları cevaplandırıldı.

Ahmet Naci KILAVUZ