Haberler
12 Ağustos 2022 Cuma 12:45

Finansmana Erişim İstişare Toplantısına katılan Çarşamba Ticaret Borsası (ÇTB) Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Yılmaz; Esnafımızın sıkıntılarını Banka Müdürlerimize ilettik, sorunların en kısa sürede çözüme kavuşmasını bekliyoruz

Başkan YILMAZ; Esnafımızın Sıkıntılarını Dile Getirdik

Finansmana Erişim İstişare Toplantısı’nda konuşan Çarşamba Ticaret Borsası (ÇTB) Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Yılmaz, "Ülkemizin mevcut şartları değerlendirildiğinde elimizi taşın altına koymamızı gerektiren bir dönemden geçiyoruz. Elbette esnafımızı ve üreticimizi bu taşın altında ezdirmeyeceğiz. Bankalarla gerçekleştirdiğimiz istişare toplantısında özel sektör için yapıcı taleplerimizi ilettik” dedi.

Finansmana Erişim İstişare Toplantısı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, Oda ve Borsa Başkanlarının katılımıyla TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Hisarcıklıoğlu’ndan Bankalara Çağrı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, toplantıda gerçekleştirdiği konuşmada, Ekonomik kalkınma ve büyüme için firmaların finansmana erişimlerinin önemini, içinde bulunulan dönemde finansmana erişim noktasında yaşanan zorlukları ve reel sektörün şikayetlerini Banka Müdürleri ve Oda / Borsa Başkanları ile paylaştı.

 

Hisarcıklıoğlu, mevcut durumdan en fazla etkilenen firmaların küçük ve orta ölçekli işletmeler olduğunu, yüksek kredi faizleri ve yetersiz kalan kredi limitleri ile bankalardan talep ettikleri kredileri alamadıklarını, kredi kullanabilenlerin ise yüksek faizler üzerinden alabildiklerini belirtti.

 

Yaşanan yüksek enflasyon ve maliyet artışları ile birlikte sermaye ihtiyacının arttığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, "İşletme sermayesi kredileri, özellikle KOBİ'lerin faaliyetlerini sürdürebilmesi için kritik hale gelmiştir. Dolayısıyla krediye erişimin kolaylaştırılması gerekmektedir. Bankalarımızın da sorumluluk alarak uygun koşullarla kredi sağlamaya devam etmeleri beklenmektedir. Böylelikle, her türlü olumsuz koşulları en az hasarla atlatarak, yatırıma, üretime, ihracata, istihdama azami katkıyı yapmaya devam edecektir" dedi.

Yılmaz; İşletmelerimizi Mağdur Etmeyeceğiz

Finansmana Erişim İstişare Toplantısı’nı değerlendiren ÇTB Başkanı Yılmaz, yaşanan yüksek enflasyon ve kredi yetersizliklerinin firmaları mağdur ettiğini, bu mağduriyetin giderilmesi için Bankalara çağrıda bulunduklarını ifade etti. Yılmaz, “Ülkemizin içerisinde bulunduğu durumda tüm paydaşlarla ortak hareket ederek, Üreticilerimizi desteklemek için görüşmelerimizi gerçekleştiriyoruz. Çarşamba Ticaret Borsası olarak ilimiz ve ilçemizdeki küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerimizin finansal sıkıntılarını ve şikayetlerini Banka Müdürlerimize ilettik. Verimli geçen görüşmeler sonrasında Bankalardaki yüksek faiz ve sınırlı kredi hususların en kısa sürede çözülmesini ve firmalarımızın rahat bir nefes almasını temenni ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Yılmaz, İşletmelerin mağduriyetlerinin giderilmesi için ortak akılla tüm çabanın gösterildiğini, bu hususta faaliyet gösteren tüm esnafların, üreticilerin ve firmaların yaşadığı zorlukları taraflarına bildirmesi ile ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşmeler sağlanacağının altını çizdi.

Finansmana Erişim İstişare Toplantısı açılış konuşmalarının ardından basına kapalı olarak devam etti.

Başkan YILMAZ; Esnafımızın Sıkıntılarını Dile GetirdikBaşkan YILMAZ; Esnafımızın Sıkıntılarını Dile Getirdik