Haberler
26 Ekim 2018 Cuma 10:20

Anadoludan gelen binlerce ürünün ziyaretçilerle buluştuğu Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde TOBBun desteğiyle bu yıl 9uncusu düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarına Samsun damga vurdu.

Antalya Yörex Fuarı’na Samsun Damgası
Fuarın açılışına katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başta olmak üzere katılımcılar, İl ve İlçe Oda-Borsaları’yla her yıl fuara renk katan Samsun standına yoğun ilgi gösterdi.

Antalya ANFAŞ Fuar Merkezi’nde bu yıl 9’uncusu düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX) 200 bin ziyaretçinin beklendiği ve bu yıl 72 il ve KKTC’ye ev sahipliği yaptı.  Fuarda Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın (STSO) önderliğinde Oda ve Borsaların destekleriyle açılan dev Samsun standı büyük ilgi gördü.  Fuara, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve Meclis Başkanı Haluk Akyüz, Yönetim Kurulu Üyeleri 43 Meclis üyesi, İlçe Oda ve Borsa Başkanları katıldı.

YÖRESEL ÜRÜNLERE BÜYÜK İLGİ

Samsun standına büyük ilgi gösterenlerin başında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve diğer Oda ve Borsa Başkanları geldi. Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e Samsun ürünleri hediye etti. Bir süre oda ve borsa başkanları ile sohbet eden Hisarcıklıoğlu, Samsun ürünlerini de tatmayı ihmal etmedi. Samsun standında sergilenen Çarşamba yöresinin kıvratması ve kuru çay simidi, Bafra’nın nokulu, kaymaklı lokumu, pidesi, pirinci, Vezirköprü’nün semaveri, Terme’nin pirinci ile Samsun lokumu ve simidi gibi çeşitli yöresel ürünler bu yıl da ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Stantta pişirilen Samsun simidi ile Bafra pirinç pilavı ve pidesi fuara gelen ziyaretçilere dağıtıldı. Vezirköprü semaverinde yapılan çay da konuklara ikram edildi. Ziyaretçilere ayrıca, Samsun ürünlerinden ve tanıtım broşürleri de dağıtıldı.

YÖRESEL ÜRÜNLERİN TANITIMI İÇİN BÜYÜK FIRSAT

YÖREX’in pozitif etkisiyle, yöresel ürünlerin daha fazla tanıtılmasına fırsat sağladığını belirten Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Bu bağlamda 2010 yılından bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlenen YÖREX Fuarı’nı oldukça anlamlı buluyorum. Türk kültürü çok derin, çok köklü bir kültür, ülkemizin dört bir yanında dünyaya tanıtılması gereken çok önemli değerlerimiz var” dedi.

ÇARŞAMBA olarak her yıl fuardayız

Dokuz yıldır Samsun ve ilçeleri olarak YÖREX’e katılarak bölgenin ürünlerini tanıttıklarını vurgulayan Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz ise, “Bizde Çarşamba olarak her yıl tam katılım sağlamaya özen gösteriyoruz. Sayın Salih Zeki Murzioğlu’nun öncülüğünde Samsun’un oda ve borsaları olarak hep birlikte fuara katılıyor ve ürünlerimizi sergiliyoruz.  Çarşamba’nın kıvratmasını, gevrek simidini katılımcılara ikram ve hediye ederek tanıtıyoruz.  Ancak, bazı ürünlerimizi koruma altına almamız ve ekonomik değer elde edecek şekilde dünya pazarlarına sunmamız da gerek. Oda ve Borsalar olarak bunun gayreti içindeyiz. Çünkü ürünlerimizin doğru tanıtımı istihdam ve refah demek” dedi.

Fuarda, Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz’a; Borsa Meclis Başkanı Hacı Toraman, Borsa Meclis Üyeleri Nurettin Öztekin ile Hüseyin Işık ve Borsa Yönetim Kurulu Üyesi Sezai Atsan’da eşlik etti.
Antalya Yörex Fuarı’na Samsun Damgası
Antalya Yörex Fuarı’na Samsun Damgası
Antalya Yörex Fuarı’na Samsun Damgası
Antalya Yörex Fuarı’na Samsun Damgası
Antalya Yörex Fuarı’na Samsun Damgası
Antalya Yörex Fuarı’na Samsun Damgası
Antalya Yörex Fuarı’na Samsun Damgası
Antalya Yörex Fuarı’na Samsun Damgası
Antalya Yörex Fuarı’na Samsun Damgası