Haberler
11 Haziran 2024 Salı 13:33

Samsun İlimiz tarımsal üretimde başta fındık olmak üzere önemli ölçüde verim ve kalite kayıplarına neden olan tahripkar, istilacı ve polifag bir zararlı olan Kahverengi Kokarca ile mücadele de Tarım ve Orman Bakanlığı Kahverengi Kokarca İle Mücadele Eylem Planı gereğince 2024 Yılı Kahverengi Kokarca (Halyomorpha halys) ‘nın Ülkesel Entegre Mücadele Yönetimi Projesi kapsamında 11 il ile birlikte İlimizde ilk defa yapılması planlanan yaklaşık 14 bin adet Trissolcus japonicus Samuray Arıcığı salımları 10 Haziran 2024te, 17 ilçemizde gerçekleştirildi.

Kahverengi Kokarcayla Mücadelede Samuray Arıcığı Salındı
Çarşamba’da Düzenlenen etkinliğe Çarşamba Ticaret Borsası Genel Sekreteri Sercan YAŞAR ve Kurucu Meclis Başkanı Nurettin ÖZTEKİN iştirak etti.

Çarşamba Gökçeçakmak mahallesinde düzenlenen etkinlikle birlikte 14 Bin Samuray Arıcığı bugün itibariyle Samsun'un farklı bölgelerinde olmak üzere doğaya salındı. Düzenlenen etkinlik Çarşamba İlçe Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü YILDIRIM, Tekkeköy İlçe Kaymakamı Dr. Polat KARA, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür V. Doç. Dr. Betül BAYRAKLI, Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Müdürü Ahmet BOZ, 19 Mayıs Üniversitesi Kenevir Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Kibar AK, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Samsun Başmüdürü Derya ŞAHİNLER, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğünden Sadık ERTUĞRUL, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer AYDEMİR, Tohum Sertifikasyon Test Müdürü Mustafa KARAMAN, İlçe ve Şube müdürlerinin yanı sıra teknik personel ve üreticilerin katılımıyla gerçekleştirildi.


Kahverengi Kokarcayla Mücadelede Samuray Arıcığı SalındıKahverengi Kokarcayla Mücadelede Samuray Arıcığı Salındı