Haberler
25 Nisan 2024 Perşembe 10:49

6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında 22.12.2016 tarihinden itibaren korunmak üzere 21.03.2018 tarihinde Çarşamba Ticaret Borsası tarafından tescili yaptırılan Çarşamba Pidesinin 2024 yılı coğrafi işaret denetimi tamamlandı.

ÇTB Çarşamba Pidesi Coğrafi İşaret Denetimi Tamamlandı

Denetim kapsamında, coğrafi işaretli Çarşamba Pidesi üreticileri yerinde ziyaret edilerek, üreticilere coğrafi işaretin önemi ve kapsamı anlatıldı.  İşletmelerin şartnameye uygunlukları açısından denetimi gerçekleştirildi.

 

Denetime Çarşamba Ticaret Borsası Tescil Takip Memuru Oğuzhan Kılınç, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Proje Ofisi Müdürü Reyhan Arslan, Çarşambalılar Lokantacılar Odası Başkanı Hasan Gümüş ve Genel Sekreter Serpil Yılmaz, Çarşamba Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü İbrahim Fethi Sel, Çarşamba Belediyesi görevlisi Onur Öztürk ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilisi Uğur Gencer ile Veteriner Hekim Ali Kemal Altuntaş katıldı.

Çarşamba’nın Tarihi Lezzeti


Denetimlerin yer yıl olduğu gibi bu yılda usulüne uygun yapıldığını ifade eden Çarşamba Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Yılmaz, “Coğrafi işarete sahip Çarşamba Pidesi Çarşamba’nın tarihi bir lezzetidir. Yıllardır süregelmiş bu yöresel ürüne özellikle kamunun öncülüğünde sahip çıkılmalı ve marka değeri artırılmalıdır. İlçemiz için büyük değere sahip Çarşamba pidesinin korunması ve üretimi hususunda görev alan öncü kurum olmaktan gurur duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

ÇTB tarafından Çarşamba’da Coğrafi İşaretli Çarşamba Pidesi üretimi yapan 6 (altı) firmaya coğrafi işaret denetimi yapıldı, firmalar arasında Çarşamba Ceviz Kafe işletme sahibi Sibel Semiz, Öztat Pide Döner İşletme Sahibi Ertan Aydın, Tarihi Çarşamba Pidesi İşletme sahibi Mustafa Acar, Tarihi İstek Pide İşletme sahibi Selami Besler, Galip Usta Pide Salonu İşletme Sahibi Galip İleri ve Hasan Gümüş Döner işletme sahibi Hasan Gümüş’ün Pide üretimi yapan işletmelerinin, Coğrafi İşaretli Çarşamba Pidesinin usullerine uygun bir biçimde yapıldığını ve yörenin doğal ürünlerinin kullanıldığını kaydetti. Pideler denetime gelen yetkililer tarafından tadıldı.

ÇTB Çarşamba Pidesi Coğrafi İşaret Denetimi TamamlandıÇTB Çarşamba Pidesi Coğrafi İşaret Denetimi TamamlandıÇTB Çarşamba Pidesi Coğrafi İşaret Denetimi TamamlandıÇTB Çarşamba Pidesi Coğrafi İşaret Denetimi TamamlandıÇTB Çarşamba Pidesi Coğrafi İşaret Denetimi Tamamlandı