Haberler
6 Haziran 2023 Salı 17:04

6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında 22.12.2016 tarihinden itibaren korunmak üzere 21.03.2018 tarihinde Çarşamba Ticaret Borsası tarafından tescili yaptırılan Çarşamba Pidesinin coğrafi işaret denetimi tamamlandı.

ÇTB Çarşamba Pidesi Coğrafi İşaret Denetimi Gerçekleştirdi

Denetim kapsamında, coğrafi işaretli Çarşamba Pidesi üreticileri yerinde ziyaret edildi. Üreticilere coğrafi işaretin önemi anlatılarak, şartnameye uygunlukları açısından da denetim gerçekleştirildi.Denetime Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Gültekin Sürül, Çarşamba Ticaret Borsası Tescil Takip Memuru Oğuzhan Kılınç, Proje Uzmanı Hümeyra Arı, Çarşambalılar Lokantacılar Odası Başkanı Hasan Gümüş ve Genel Sekreter Serpil Yılmaz, Çarşamba Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü İbrahim Fethi Sel, Çarşamba Belediyesi görevlisi Onur Öztür ve, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilisi Uğur Gencer katıldı.


Çarşamba’nın Ortak Değeri


Denetimlerin usulüne uygun yapıldığını ifade eden Çarşamba Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Yılmaz, “Coğrafi işarete sahip Çarşamba Pidesi Çarşamba’nın ortak değeridir. Yıllardır süregelmiş bu yöresel ürüne özellikle kamunun öncülüğünde sahip çıkılmalı ve marka değeri artırılmalıdır. Pidenin kültürümüzdeki ve mutfaklarımızdaki yeri bambaşkadır. Bölgemizde pazar günü kahvaltılarında geçmişten günümüze geleneksel hale gelmiş olan çiğ kıymadan yapılan Çarşamba Pidesi tercihin devam ettiğini görüyoruz. Tarihimiz ve bölgemiz için büyük değere sahip bir ürünün korunması ve üretimi hususunda görev alan öncü kurum olmaktan gurur duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.ÇTB tarafından Çarşamba’da Coğrafi İşaretli Çarşamba Pidesi üretimi yapan 6 (altı) firmaya coğrafi işaret denetimi yapıldı, firmalar arasında Çarşamba Ceviz Kafe işletme sahibi Sibel Semiz, Öztat Pide Döner İşletme Sahibi Ertan Aydın, Tarihi Çarşamba Pidesi İşletme sahibi Mustafa Acar, Tarihi İstek Pide İşletme sahibi Selami Besler, Galip Usta Pide Salonu İşletme Sahibi Galip İleri ve Hasan Gümüş Döner işletme sahibi Hasan Gümüş’ün Pide üretimi yapan işletmelerinin, Coğrafi İşaretli Çarşamba Pidesinin usullerine uygun bir biçimde yapıldığını ve yörenin doğal ürünlerinin kullanıldığını kaydetti. Pideler denetime gelen yetkililer tarafından tadıldı.

ÇTB Çarşamba Pidesi Coğrafi İşaret Denetimi GerçekleştirdiÇTB Çarşamba Pidesi Coğrafi İşaret Denetimi GerçekleştirdiÇTB Çarşamba Pidesi Coğrafi İşaret Denetimi GerçekleştirdiÇTB Çarşamba Pidesi Coğrafi İşaret Denetimi Gerçekleştirdi