Haberler
27 Ekim 2022 Perşembe 13:52

Çarşamba Ticaret Borsası (ÇTB) üyesi Kardez Su Ürünleri ve MM SEAFOOD Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ortaklığında Karadenizde ilk defa Midye yetiştiriciliği başlatıldı. Borsa üyesi firma ve ortaklarının, Sinop Demirciköyü ile Gerze İlçesi açıklarında bulunan midye tesislerinin üretime başladığında toplam altı üretim tesisinde yılda 4952 ton midye üretimi yapması planlanıyor.

Borsa Üyesi Firma Karadeniz’de Bir İlke İmza Attı
ÇTB üyesi Kardez Su Ürünleri ve MM SEAFOOD Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Ortağı ve Müdürü genç girişimci iş insanı Mert Erdönmez, Karadeniz Bölgesinde bir ilke imza attı. Erdönmez’in firmalarına ait Sinop Demirciköyü ile Gerze İlçesi açıklarında bulunan iki midye tesisi faaliyetlerine başladı. Erdönmez Midye Yetiştiriciliği belgesini Sinop İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem, Müdür Yardımcısı Ahmet Tam, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Tülin Erdem ve Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Fatih Şahin’den aldı. Sinop İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri belge tesliminin ardından üretim alanlarında incelemelerde bulunuldu

Yılda 4952 Ton Midye Üretimi


Faaliyete başlayan tesislere ilişkin açıklamalarda bulunan Erdönmez, “Kardez Su Ürünleri, MM SEAFOOD ve Sadıklar Balıkçılık firmalarımızın ortaklığında Karadeniz’de ilkleri gerçekleştiriyoruz. Başladığımız proje kapsamında bir yıldır çalışmalarımızı sürdürdük. Faaliyete başlayan tesislerimizin fiili kapasitesi için yılda 652 ton mahsul beklentimiz var. Bölgede faaliyete geçecek olan altı tesisimiz de tam kapasite ile üretime başladığında toplam altı üretim tesisinde yılda 4952 ton midye üretimi gerçekleştirmeyi planlıyoruz” ifadelerine yer verdi. Erdönmez’in firmaları tamamlanacak altı tesisin üçünde faaliyet gösterecek.


Tesislerin bulunduğu alanda incelemeler yapan Sinop İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem, ilk midye hasadının 2023 yılının Nisan ve Mayıs ayında yapılmasının planlandığını ifade etti.

Borsa Üyesi Firma Karadeniz’de Bir İlke İmza AttıBorsa Üyesi Firma Karadeniz’de Bir İlke İmza Attı